
Миротворці в Україні: які країни готові відправити війська та за яких умов
Низка європейських країн готові направити до 30 тисяч миротворців для стабілізації ситуації в Україні.
Питання введення миротворчих сил до України набуває все більшої актуальності в контексті пошуку шляхів до стабільного миру.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово підкреслював, що деякі країни вже готові надати свої військові контингенти для підтримки миротворчих ініціатив, але лише за умови надання чітких гарантій безпеки.
Детальніше – читайте в матеріалі ТСН.ua.
Збройні сили Європи
Володимир Зеленський 17 лютого під час відеоконференції з представниками ЗМІ, перебуваючи з візитом в ОАЕ, повідомив, що Україна дуже сильно просунулася у питанні військового контингенту, незважаючи на той факт, що досі є чимало скептиків.
“Питання контингенту, питання європейської армії в цілому може мати такий перший крок. Те, що я сказав про Збройні сили Європи, перший крок – це коли є українська армія і є Збройні сили Європи на території України. Я вважаю, що це перша платформа для майбутнього створення такої сили. Збройні сили Європи, така армія, яка в небі, на воді, на суші, дронами в штучному інтелекті тощо буде спроможна наносити відповідь у разі наступу на неспровоковану війну Росії”, – висловився український лідер.
За його словами, сьогодні є живий майданчик, а “не паперові домовленості”.
Таємний план
З побоюванням, що пріоритети безпеки США зрушили в інший бік, група європейських країн тихо працює над планом відправлення військ до України для допомоги в забезпеченні будь-якої майбутньої мирної угоди з Росією, пише видання Associated Press.
Велика Британія та Франція є лідерами цієї ініціативи, хоча деталі залишаються обмеженими. Країни, які беруть участь в обговореннях, не бажають виносити на загал свої плани, щоб не дати президенту Росії Володимиру Путіну перевагу, якщо він погодиться на переговори щодо завершення війни, розпочатої три роки тому.
“Я не вдаватимуся в деталі можливостей, але я погоджуюся з тим, що якщо буде мир, то для України повинна бути якась гарантія безпеки, і Велика Британія відіграватиме свою роль у цьому”, – сказав прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер в обережних заявах у четвер, 13 лютого.
Приблизно рік тому європейці почали розглядати, який тип сил може знадобитися в Україні. Але відчуття терміновості зросло на тлі побоювань, що президент США Дональд Трамп задля досягнення угоди може взаємодіяти безпосередньо з Путіним, залишивши поза переговорним процесом як Європу, так і Україну.
“Анкета” щодо безпеки України
Як передає Reuters, Вашингтон звернувся до європейських країн із запитом про те, який внесок вони готові зробити в забезпечення безпеки України після війни, зокрема щодо потенційного розміщення військ.
Президент Фінляндії назвав цей запит “анкетою”. Європейські держави вирішують, чи відповідати окремо, чи колективно. Reuters повідомляє, що США поставили шість запитань, але їхній зміст невідомий.