Не підпадають під мобілізацію: кого виключають із військового обліку в Україні

Новини

Під час воєнного стану в Україні чоловіки від 18 до 60 років мають стояти на військовому обліку та можуть бути призвані до лав ЗСУ. Адже в країні триває загальна мобілізація, коли повістки видають на вулиці, блокпостах і публічних місцях усім військовозобов’язаним.

Водночас виключені з військового обліку громадяни не призиваються на службу. OBOZREVATEL зібрав роз’яснення про те, хто підлягає під цю законодавчу норму під час війни, і коли це неможливо.

Як відомо, після отримання повістки на уточнення облікових даних та проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) необхідно з’явитися в Територіальний центр комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП).

Якщо громадяни України мають відстрочку, необхідно пред’явити її або зібрати документи та отримати її під час уточнення даних. Зняті та виключені з військового обліку й особи з “білим квитком” також мають з’явитися до ТЦК. Там перші можуть як отримати відстрочку, так і бути відновлені на обліку.

Також особи мають самостійно прийти до ТЦК за місцем обліку, якщо мають підстави для виключення з нього. Якщо вони співпадають із підставами для відстрочки, вказаними в статті 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”, ці громадяни не підлягають мобілізації в 2023 році.

Хто підлягає виключенню з військового обліку в Україні?

Виключенню з військового обліку у ТЦК (ЦУ або регіональних органах СБУ, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

– призвані чи прийняті на військову службу;

– проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

– визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

– досягли граничного віку перебування в запасі;

– припинили громадянство України;

– були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

– направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

– померли.

На порталі Дія зазначається: якщо військовозобов’язані не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності, вони можуть бути виключені з обліку, але ця підстава не підкріплена в Україні жодним законом.

А ось виключення з військового обліку осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (які пропали безвісти) або засуджені до позбавлення волі, здійснюється без їхньої особистої присутності.

Які документи необхідні для виключення з військового обліку?

Виключення з військового обліку призовників і військовозобов’язаних здійснюється за їхньої особистої присутності, як вказано у Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Це обов’язок ТЦК, але для цього особа має надати такі документи:

– заява;

– паспорт;

– документи, що підтверджують підставу для виключення з військового обліку;

– військово-облікові документи.

Підстави для відмови у наданні послуги:

– відсутня заява;

– подання не у повному обсязі встановленого переліку документів;

– подання документів, що містять недостовірні відомості.

Які строки розгляду заяви на виключення з військового обліку?

За результатами розгляду заяви та доданих документів у ТЦК, куди звернулася особа, приймається рішення про виключення з військового обліку або відмову у такому виключенні.

На порталі Дія строком розгляду заяви та прийняття рішення називають один робочий день. Висновок особа може забрати самостійно або його може забрати її представник.

Якщо військовозобов’язаний не згоден із ухваленим рішенням, то може його оскаржити в адміністративному суді.