Що на це скаже НАТО? У Польщі в кінці квітня впала саме російська ракета Х-55: ЗМІ розповіли про результати експертизи

Новини

Ракета, уламки якої було знайдено наприкінці квітня у лісі неподалік польського міста Бидгощ, виявилася російською крилатою ракетою Х-55, вважають експерти Технологічного інституту ВПС, який проводив експертизу знайденого уламка.

Таких ракет польська армія на озброєнні та на складах не має, отже, припускають експерти, вона прилетіла зі сходу, передають Патріоти України.

При цьому є підстави припускати, що це сталося ще в грудні минулого року, під час чергового масованого удару РФ по Україні, коли польські радари засікли повітряний об’єкт і втратили його з поля зору в районі Бидгоща. Подробиці повідомляє польське видання RMF FM.

“Це російська крилата ракета Х-55, знайдена в Замості недалеко від Бидгоща. Як неофіційно з’ясували кореспонденти RMF, такі попередні висновки Технологічного інституту ВПС, який формує для прокуратури експертний висновок щодо цього об’єкта. Про нього стало відомо наприкінці квітня, коли випадковий свідок виявив у лісі залишки багатометрової ракети, що застрягла в землі”, – пише видання.

У висновках Технологічного інституту ВПС, з якими ознайомилися журналісти, також зазначено, що, швидше за все, російська Х-55 прилетіла до Польщі зі сторони східного кордону, адже такі ракети не стоять на озброєнні польської армії, немає їх і на складах ЗС Польщі. Не має держава також систем, здатних запускати Х-55.

Тим часом раніше, як тільки уламок ракети було знайдено, однією з пріоритетних версій її походження розглядалася версія, що це могла бути ракета, яка вилетіла з полігону, розташованого неподалік, під час навчань або випробувань систем ППО.

“Якщо підтвердиться, що це крилата ракета Х-55, то вона була запущена з російського літака і потрапила до нас через східний кордон”, – пише видання.

У RMF нагадали, що у грудні 2022 рокуРосія проводила один із масованих обстрілів України. Для атаки було використано, за даними польської армії, зокрема, літаки, дислоковані в Білорусі.

Тоді поблизу повітряного простору НАТО було зафіксовано російський багатоцільовий тактичний бомбардувальник Су-34, через що бойові літаки Альянсу були підняті в повітря. У ході цих заходів на радарах наших служб з’явився об’єкт, який прилетів до Польщі з Білорусі. Польські служби відстежили об’єкт, але втратили його з поля зору недалеко від Бидгоща. Відбулося це приблизно за два кілометри від того місця, де наприкінці квітня випадковою людиною було виявлено залишки ракети”, – пише видання.

Джерела RMF підтвердили, що ще тоді, у грудні, польські силовики намагалися знайти, де впала ракета. Однак тоді ці зусилля виявилися марними. Через це, а також складні погодні умови (у той період Польщу засипало снігом) пошуки зупинили.

“Наші журналісти також встановили, що військові всупереч своєму обов’язку не повідомили прокуратуру про порушення повітряного простору Польщі невідомим об’єктом. Схоже, що польська армія проігнорувала інцидент або хотіла його приховати. Вже навіть за підозри в порушенні повітряного простору Польщі військові мали сповістити правоохоронні органи. Прокуратура мала з’ясувати обставини кожного незаконного перетину кордону або порушення польської території.У грудні жодних повідомлень у цій справі слідчим не надсилалося, і, як вдалося з’ясувати кореспондентам RMF, провадження у цій справі було порушено лише наприкінці квітня”, –– пише видання.

При цьому розслідування було розпочато після повідомлення не військових, які були зобов’язані це зробити, а з боку цивільної влади, представникам якої про небезпечну знахідку повідомив пересічний мешканець Польщі.

“Поки прокуратура кваліфікувала падіння крилатої ракети як таке, що створило загрозу життю і здоров’ю багатьох людей. Однак не виключено, що тепер кваліфікацію буде розширено”, – пишуть журналісти, додаючи, що за неофіційною інформацією, питання щодо невиконання посадових обов’язків можуть виникнути і до тих військових, які приховали інформацію про ракету у грудні.

Радянська ракета Х-55 має дальність близько 3 тисячі кілометрів і спочатку призначалася для несення ядерних боєголовок. Вже після розпаду СРСР, у РФ ракету пристосували для звичайної бойової частини. Її у районі виявлення уламку так і не знайшли.