21 гpудня. Яке сьoгодні cвято. Що в жoдному pазі не можна pобити, бо все повеpнеться нaвпаки

Новини

21 грудня за новим церковним календарем згадують мученицю Іуліанію і святителя Петра, митрополита Київського і всієї Русі. У народному календарі – Петро Напівкорм.

Розповідаємо про традиції дня і його заборони, народні прикмети та що відзначають у церкві 21 грудня за старим стилем.

21 грудня 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
21 грудня (3 січня за старим стилем) – день пам’яті мучениці Іуліанії Нікомидійської та святителя Петра, який був митрополитом Київським і всієї Русі.

Свята мучениця Іуліанія жила в IV столітті в місті Нікомідія. Вона була дочкою знатного язичника, і батько хотів рано видати її заміж. Однак дівчина охрестилася і відмовилася виходити заміж за язичника. За це батько її побив і привів на суд.

Суддею виявився невдалий наречений дівчини – він просив її вийти заміж і обіцяв не примушувати відмовлятися від віри. Але Іуліанія вважала за краще прийняти муки.

Побачивши її стійкість під час тортур, понад 500 осіб сповідали Христа. Усіх їх стратили разом зі святою Іуліанією.

Її мощі знаходяться в іспанському місті Сантільяна-дель-Мар у монастирі святої Іуліани.

***

Святитель Петро жив у другій половині XIII – початку XIV століть. У писанні сказано, що він народився в благочестивій родині на Волині. Ще до його появи на світ, його мати знала, що в її сина буде особлива доля – уві сні їй про це сказав Всевишній.

Маленький Петро був дуже тямущим, рано почав читати. У 12 років його віддали в монастир – там Петро навчався іконопису, книжковим наукам, вивчав Святе Письмо. Ікони, написані ним, роздавали християнам, які відвідували монастир. Сам Петро за час, проведений в обителі, змінився: він став не тільки дуже освіченою людиною, а й навчився гарно й переконливо говорити. У монастирі Петро спілкувався з князем Юрієм Львовичем Галицьким, а також познайомився з київським митрополитом Максимом – йому Петро подарував написану ікону Успіння Пресвятої Богородиці. З благословення свого наставника Петро пішов із монастиря і заснував обитель у відокремленому місці на березі річки Раті, яка незабаром стала відомою.

Після смерті митрополита Галицького – Нифонта – Петра обрали його наступником. Водночас помер митрополит Київський Максим, на місце якого хотіли поставити ігумена Геронтія – кандидата від тверського князя Юрія. Суперечки та вимоги північних князів скасувати Галицьку митрополію тривали кілька років, врешті-решт, Патріарх Афанасій І (патріарх Константинопольський) вирішив об’єднати разом 2 митрополії, а митрополитом Київським і всієї Русі затвердили Петра. Деякий час він жив у Києві, а пізніше переїхав до Володимира. 1325 року митрополит Петро, на прохання князя Івана I Калити, переніс митрополичу кафедру з Володимира до Москви.

Свято 21 грудня за старим стилем – день пам’яті святої Анфіси Римської.

За прикметами цього дня пророкують погоду в цьому зимовому сезоні, а також улітку:

якщо почалася хуртовина і пішов густий сніг – літо буде дощовим;
стоїть тиха і ясна погода – зима буде спокійною і передбачуваною;
павуки почали плести павутиння і спускатися по ньому – через дев’ять днів буде мороз;
синиці ховаються під дахом – через кілька днів почнеться заметіль.
У народному календарі 21 грудня – свято Петро Напівкорм, Петрів день, Петро. Назва “Напівкорм” з’явилася, бо в цей час зазвичай запаси кормів для домашніх тварин вичерпувалися наполовину, тому їх перевіряли – чи вистачить до нового врожаю.

Що не можна робити 21 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися, лихословити, порушувати правила посту;
відмовляти в допомозі;
ткати, прясти і користуватися в роботі гострими предметами;
скупитися.

Триває Різдвяний піст, з 18 до 24 грудня – найсуворіший тиждень, тому потрібно утримуватися не тільки у вживанні спиртного і скоромної їжі, а й у розвагах і розвагах. Тим, хто постить, в цей день можна їсти гарячу їжу без масла – раніше ми публікували докладний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

Вважається поганою прикметою не завершити важливу справу до цього дня, наприклад, не віддати борг. Також 21 грудня не можна нікому бажати щастя, бо все складеться навпаки – таке побажання призведе до бід.

Що можна робити 21 грудня

Святителю Петру моляться про зцілення від важких недуг, просять допомоги впоратися з життєвими проблемами і знайти вихід з важких ситуацій.

У цей день продовжують готуватися до Різдва, яке за новим стилем відзначають 25 грудня. За старих часів в цей час побоювалися пристріту і злих людей, тому для захисту клали на чільне місце срібний предмет – наприклад, маленьку срібну ложку. Вірили, що тоді люди з недобрими помислами будуть обходити дім стороною.

Ніч із 20 на 21 грудня, як і ніч зимового сонцестояння з 21 на 22 грудня, вважаються найсильнішими в році, що минає, – у цей час заведено загадувати найпотаємніші бажання.

21 грудня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Леонтій, Михайло, Микита, Петро, Прокоп, Сергій, Уляна.

Джерело