Через перехід на новоюліанський церковний українські діти колядуватимуть і щедруватимуть в інші дати.

Новини

Колядки, щедрівки та посівання – улюблена різдвяна забава українських дітей. Протягом багатьох століть дітвора і молодь ходила по домівках сусідів, виконувала ритуальні пісні для господарів і чекала на частування. А багато сімей досі підтримують цю традицію.  www.unian.ua

1 вересня 2023 року православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Після календарної реформи дати Різдва, Хрещення та інших церковних свят переносяться на 13 днів раніше. У 2023 році маленькі українці вперше долучаються до народних традицій за новим стилем. Ми розповімо, коли колядують, щедрують і посівають в Україні за Новоюліанським календарем.

Коли колядують 2023

Немає однозначної відповіді на питання, коли колядують в Україні. У різних регіонах ця традиція має свої особливості. Але незмінною залишається прив’язка колядок до Святвечора та Різдва.

У західних областях України колядувати прийнято на Святвечір, у вечір перед Різдвом. У більшості ж областей України колядувати прийнято в ранок Різдва.

Отже, ось коли колядують за новим календарем залежно від регіону:

увечері 24 грудня у Святвечір;

зранку 25 грудня у Різдво Христове.

Якщо ж ви дотримуйтеся старого стилю, то дата колядування для вас не змінюється. Ось коли колядують у 2024 році:

увечері 6 січня у Святвечір;

вранці 7 січня на Різдво.

У деяких регіонах колядують кілька днів або навіть тижнів. Колядувати можуть як хлопчики, так і дівчатка. Колядки на Різдво 2023 зазвичай прославляють родючість землі і містять побажання щастя.

Коли щедрують 2023

Щедрівки – це обрядові пісні, які приурочені до Щедрого вечора або до дня Маланки. Раніше щедрувати було прийнято перед Старим Новим роком, тобто ввечері 13 січня.

Тепер з переходом на новоюліанський стиль змінилася і дата, коли щедрують за новим календарем – це 31 грудня.

Щедрувати також можуть як дівчата, так і юнаки. Традиційно в щедрівках прийнято вихваляти власника будинку і його господарство. За давніми повір’ями вважалося, що така обрядова пісня принесе господареві хороший урожай, але він обов’язково повинен пригостити щедрувальників.

Коли посівають в Україні 2024

Засівати в українців прийнято в свято Василя, він же старий Новий рік. Відповідь на питання, коли посівають в 2024 році за новим календарем – 1 січня.

На відміну від колядок і щедрівок, засівальні пісні співають тільки хлопчики, юнаки та чоловіки. Одночасно зі співом господарям будинку також обсипають поріг зерном, бажаючи гарного врожаю в новому році.