Чим загрожує ЗАЕС підрив Каховської ГЕС і чи можлива ядерна аварія: заява “Енергоатома”

Новини

У “Енергоатомі” заявили, що підрив російськими окупантами Каховської ГЕС ставить під загрозу безпечну експлуатацію Запорізької АЕС. Рівень води у Каховському водосховищі, яке використовується для охолодження реакторів станції, стрімко знижується.

Поки ситуація контрольована, однак загроза для ЗАЕС зберігається. Про ситуацію станом на ранок 6 червня розповіли в “Енергоатомі”. war.obozrevatel.com

“Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок підриву рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 8:00 ранку рівень води становить 16,6 метра, і цього достатьно для потреб станції”, – зазначили в “Енергоатомі”.

Там також додали, що український персонал на ЗАЕС моніторить усі показники, наразі ситуація на станції під контролем.

Відстежують ситуацію на ЗАЕС та експерти МАГАТЕ. Вони зазначають, що поки що безпосереднього ризику для ядерної безпеки атомного об’єкта немає.

Чим загрожує ЗАЕС підрив Каховської ГЕС і чи можлива ядерна аварія: заява "Енергоатома"

Раніше, коли українська розвідка повідомила про мінування Каховської ГЕС російськими окупантами, у “Енергоатомі” вивчали можливі негативні наслідки можливого теракту на об’єкті для роботи ЗАЕС.

“Враховуючи інформацію про мінування дамби Каховського водосховища, шлюзів і опор Каховської ГЕС та, відповідно, високу загрозу підриву цих споруд, ДП “НАЕК “Енергоатом” на вимогу Держатомрегулювання терміново аналізує вплив наслідків, які такий підрив матиме на безпеку експлуатації Запорізької атомної електростанції”, – повідомляла пресслужба компанії у Telegram.

У “Енергоатомі” також відзначали, що підрив ГЕС може призвести до незворотного падіння рівня води в Каховському водосховищі, з якого подається охолоджувальна вода для ЗАЕС.

Чим загрожує ЗАЕС підрив Каховської ГЕС і чи можлива ядерна аварія: заява "Енергоатома"

Також заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк розповідав журналістам, що ураження Каховської ГЕС спричинить і інші катастрофічні наслідки для України. Він умовно розділив їх на три аспекти: військовий, економічний та екологічний.

Військовий аспект, за словами Яцюка, полягає в тому, що високий рівень води на південь від греблі унеможливить наступ Збройних сил України для деокупації захоплених Росією територій.

“З економічної точки зору водосховище побудовано за головним призначенням – це зрошування і використання (водосховища. – Ред.) у сільському господарстві. Якщо води не буде у водосховищі, то набрати її можна буде не раніше весни наступного року під весняного водопілля, – сказав він.

Експерт пояснив, що Каховське водосховище є другим з шести водосховищ на Дніпрі, яке має багаторічне регулювання.

“Ці галузі економіки, які є у південному регіоні, прив’язані в комплексі до цього водосховища. Починаючи з того, що Автономна республіка Крим використовує воду з водосховища через Північнокримський канал. Так само Запорізька, Дніпропетровська і Херсонська області, в яких також комплекси прив’язані до водосховища, – наголошував він.

Яцюк пояснював, що у водосховищі є водозабори та канали для транспортування, які використовуються для населених пунктів та сільського господарства.

Екологічний аспект, за словами Яцюка, буде пов’язаний з тим, що у пониззі буде викликана абразія берегів, тобто процес їх руйнування і знесення гірських порід у береговій зоні водойм хвилями і прибоєм.

“Це шкода флорі і фауні, це загроза біорізноманіттю величезна, тому що буде змито все”, – переконаний експерт.

Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН наголошував на високому ризику опустелювання  південних територій, що призведе до деградації ґрунтів та викличе, зокрема, й соціальні проблеми.

“Населення не буде мати доступу до питної води, технічної води та навіть це може призвести до антисанітарії. Звичайно, воно буде змушене краще місце  до проживання. Ну і звичайно всі галузі економіки за відсутності належної кількості водних ресурсів зіштовхнуться з проблемами, вони не будуть функціонувати”, – прогнозував експерт.

При цьому, зазначав він, постраждати можуть не лише південні, а й північні регіони нашої країни.

“Північні (області, – Ред.) так само постраждають, бо в каскаді водосховища зберігається 44 кубокілометри води. Якщо Каховське водосховище буде спорожнене, то доведеться десь шукати додаткові об’єми води для наповнення цього водосховища за рахунок вищерозташованих. Тому доведеться змінювати режим роботи і гідроелектростанцій, які знаходяться вище, що може призвести до втрат електроенергії, – сказав експерт.

Експерт впевнений, що буде практично неможливо приборкати наслідки такої катастрофи раніше, ніж закінчиться війна.