Мобілізація у 500 тисяч: військовий експерт розповів, що це для української армії

Новини

Він також прокоментував те, як забезпечити таку кількість людей озброєнням та технікою.

Військовий експерт Олександр Мусієнко розповів, що для української армії може означати обсяг мобілізації у 500 тисяч осіб. Про це він сказав в ефірі телемарафону, відповідаючи на запитання щодо того, чим для української армії є обсяг мобілізації у 500 тисяч осіб.  www.unian.ua

Мусієнко зауважив, що в питанні мобілізації військове керівництво завжди виходить з точки зору планування та проведення тих чи інших операцій, і відповідно – особового складу, який їм потрібен для тих чи інших видів дій.

“З того, що сказав президент України як Верховний Головнокомандувач під час прес-конференції, зрозуміло, що потрібно для ведення оборонних дій, а так само для можливого проведення наступальних дій на певних ділянках. Але наскільки зрозуміло – не до кінця з’ясоване питання з ротацією, тобто з демобілізацією тих, хто вже тривалий час перебуває на фронті”, – сказав він.

Виходячи із заяви Зеленського, додав Мусієнко, він чекає на подання від Генерального штабу, Головнокомандувача щодо того, яка саме доцільність цієї мобілізації, для яких дій, в які терміни, і так далі.

“Тобто чіткий детальний задум з метою застосування тих військ. Ну, і питання демобілізації – те, що стосується вочевидь і законодавчих змін. На сьогоднішній день це ті питання, які є. Тому що, як слушно ще зазначив глава держави, – це ще й питання економічне. Це питання видатків – понад 500 мільярдів, які так само треба дати. Тому, звичайно, що до цього питання підходять максимально зважено”, – зауважив експерт.

Крім того, підкреслив він, необхідна і процедура вдосконалення форми мобілізації, щоб не відбувалося “негативних випадків”.

“Що стосується питань узагалі удосконалення мобілізації, я думаю, що форми так само зараз пропонуються поступово. І Міністерством оборони. Щодо рекрутингу і не лише. Тобто тут теж є певні пропозиції. Є думки про те, щоб одразу можна було фактично і мобілізовуватися напряму в певні бригади”, – сказав Мусієнко.

За його словами, останнє є непоганою ідеєю, адже тоді серед командування можна буде проводити свого роду “конкурси” і бачити ті бригади, де люди найбільше хочуть служити.

“Плюс це все стосується того, що має бути чіткий задум і пропозиції щодо безпосередньо тактичних планів застосування військ на 2024 рік”, – додав експерт.

На запитання щодо забезпечення 500 тисяч людей озброєнням та технікою, Мусієнко зауважив, що до кінця ще не зрозуміло, чи йдеться про поступову ротацію підрозділів, відповідно – з передачею техніки, чи про забезпечення людей “з нуля”, що є набагато складнішим питанням.

“Що стосується загалом забезпечення – я дещо оптимістичний в цьому плані. Тому що я думаю, що і пакет допомоги від Сполучених Штатів, і від ЄС, – він буде. І питання, що стосується нашого забезпечення зброєю, – воно також буде вирішуватися”, – сказав Мусієнко.

Поточне ж зволікання партнерів, зауважив він, пов’язане з певними внутрішньополітичними процесами насамперед у США, через вибори, а у ЄС “також є свої питання”.

“Але зрештою концептуально ці речі будуть погоджені. І для нас важливо загалом, щоб зараз не лише фактично нам постачалося, а й збільшувалося нарощування виробництва зброї. Над чим зараз працюють і цьому приділена велика увага. Наприклад, на наступні чотири роки передбачається план лише 20 мільярдів фінансування, тобто по п’ять мільярдів на рік, на defence industry, оборонні проекти, які ЄС має намір, скажімо, організовувати спільно з Україною”, – зауважив експерт.

Також на запитання щодо “снарядного голоду” по деяких видах снарядів та чи можна замінити артилерію FPV-дронами, Мусієнко зазначив, що “певним чином це можна робити, це вже робиться”.

Додаткова мобілізація в Україні

Як повідомляв УНІАН, 19 грудня Зеленський зазначив, що військові запропонували мобілізувати додаткових 450-500 тисяч людей. Водночас він наголосив, що якщо йдеться про додаткові мобілізаційні сили, то потрібно знайти “демобілізаційні процеси”.

Глава держави також зауважив, що “мобілізація в такому форматі буде коштувати Україні додаткових 500 мільярдів гривень”, тож він хотів би розуміння від прем’єр-міністра та міністра фінансів щодо того, “а звідки гроші?”.