На віддаленому острові, де майже немає людей, виявили знахідку, яка налякала вчених

Події

На одному з найізольованіших місць на Землі – острові Тріндаде, що знаходиться на відстані понад тисячу кілометрів від узбережжя Бразилії, виявили тривожну ознаку людського впливу. Вчені знайшли на вулканічному острові каміння, утворене із пластикового сміття, що плаває у океані.

Про це йдеться у дослідженні геологині Фернанди Авелар Сантос, про яке розповідає Phys. Науковиця вважає, що її знахідка є прямим свідченням того, що на Землі триває антропоцен – неформальна епоха, під час якої активність людини стала відігравати вагому роль в екосистемі Землі.

Сантос вперше натрапила на пластикове каміння 2019 року, коли займалася геологічними дослідженнями на Тріндаде. Тоді вона працювала на території заповіднику, відомого як Черепашачий пляж – це найбільше у світі місце розмноження зникаючої зеленої черепахи. Під час досліджень вона помітила велике відслонення дивовижних на вигляд синьо-зелених порід.

Зразки цих порід геологиня забрала до своєї лабораторії на континенті, де піддала аналізу. Як виявилося, це був новий вид геологічного утворення, що поєднує матеріали, які Земля використовувала для формування гірських порід впродовж мільярдів років, з новим інгредієнтом – пластиковим сміттям.

“Ми дійшли висновку, що людина зараз діє як геологічний агент, впливаючи на процеси, які раніше були повністю природними, наприклад, на формування гірських порід”, – сказала Сантос.

За її словами, це вписується в ідею антропоцену, про яку вчені багато говорять в наші дні.

Каміння з елементами пластику з острова Тріндаде.

“Цей вид каменеподібного пластику збережеться в геологічному літописі і позначить антропоцен”, – вважає науковиця.

Вона зізналася, що знахідка її стривожила і засмутила. Причиною цьому є те, що ізольованість острова Тріндаде перетворила його на притулок для різноманітних видів – морських птахів, риб, що водяться тільки там, майже вимерлих крабів та зеленої черепахи.

Окрім тварин на острові живуть близько 30 людей, які є членами маленької військової бази та науково-дослідного центру.

“Тому було ще більш жахливо знайти щось подібне – і на одному з найбільш екологічно важливих пляжів”, – зізналася Сантос.

Геологиня припускає, що в міру того, як скелі будуть руйнуватися, вони вимиватимуть мікропластик у навколишнє середовище і ще більше забруднюватимуть навколишнє середовище.

Основним інгредієнтом у каменях, які виявила Сантос, були залишки рибальських сіток. За її словами, океанські течії також принесли на острів велику кількість пляшок, побутових відходів та іншого пластикового сміття з усього світу.

Основний інгредієнт у виявлених каменях – залишки рибальських сіток

За її словами, Тріндаде – “найбільш незаймане місце, яке я коли-небудь бачила”.

“Те, наскільки воно вразливе до сміття, що забруднює наші океани, показує, наскільки поширена ця проблема в усьому світі”, – резюмувала вчена.

Під час свого дослідження Сантос також виявила, що схожі камені, починаючи з 2014 року, були знайдені також у Італії, Японії, Великій Британії та на Гавайських островах. Але острів Тріндаде є найвіддаленішим місцем на планеті, де вони були знайдені до цього часу.