Поляки перекрили всі вантажні пункти пропуску на кордоні України: до блокади приєдналися фермери

Події

Польські перевізники, які страйкують на кордоні з Україною, перекрили пункт пропуску “Медика – Шегині”. Тож 23 листопада було заблоковано для вантажівок всі чотири ПП, через які здійснюється пропуск фур вагою понад 7,5 тонн. Загалом страйк поляків розростається – блокуватимуть пункти пропуску до 1 лютого, а до страйкувальників приєдналися аграрії.

“За наявною інформацією, наданою польськими прикордонниками, сьогодні близько 10.30 на території Польщі на дорозі перед пунктом пропуску “Медика” (Республіка Польща), суміжним з українським пунктом пропуску “Шегині”, почалося блокування руху вантажних транспортних засобів. У зв’язку з цим ускладнення руху можливі як на виїзд із Польщі, так і на в’їзд”, – заявив речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко.obozrevatel.com

Водночас до протесту польських перевізників на пункті пропуску “Медика – Шегині” приєдналися місцеві аграрії – під керівництвом організації “Обмануте село”. Як повідомив нардеп від “Слуги народу” Данило Гетманцев, вони блокують рух вантажівок з обох напрямків, постійно пересуваючись пішохідним переходом.

“Селяни вимагають від польського уряду більших доплат до закупівельних цін на кукурудзу, продовження програми здешевлення кредитування, збереження ставки аграрного податку, який влада хоче підняти з наступного року. Це вже якийсь тренд у сусідів – переносити свої внутрішні проблеми на нас”, – йдеться у повідомленні.

Водночас нардеп наголосив, що чинні правила перевезень було ухвалено на рівні Європейського Союзу, і вони є обов’язковими для всіх його держав-членів. Як і правила митної політики. А тому це “не питання Польщі, Словаччини чи будь-якої іншої держави”.

“У цих історіях, як і зі спробами блокування у сусідній Словаччині, прикро те, що все це йде лише на користь Росії. Бо єдина країна, яка зацікавлена у блокуванні суходільних кордонів України, – це Росія”, – резюмував він.

Самі ж польські фермери заявляють, що на першому етапі мають намір блокувати кордон до 25 листопада. Проте вже з 27-го розпочнуть другий етап, який триватиме цілий місяць, передає “Радіо Свобода”.

Водночас, наголошується, аграрії звинувачують Україну в тому, що вона нібито знищила польські “транспорт і фермерство”. “Ви нас використовуєте, нищите наш транспорт дешевими послугами на Заході й тут у Польщі. Україна знищила наш транспорт, знищила наше фермерство. Яку наступну галузь буде знищено?” – сказав один з організаторів страйку фермерів Роман Кондрув.

Водночас на українсько-польському кордоні зафіксовано вже другий летальний випадок. Помер водій автомобіля із харківськими номерами. Як повідомив віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України Володимир Балін, водій помер на стоянці у Корчовій.

“Я розумію, що, найімовірніше, причиною там є фізіологія, але так чи інакше стрес, який вони отримують через цей страйк, через те, що змушені жити в кабінах, і незрозуміло, коли вони зможуть потрапити до України, додає негативу та викликає певні ситуації. Там уже будуть розбиратися медики та правоохоронні органи, але факт є”, – сказав він.

Учасники акції при цьому заявили, що продовжують блокування пунктів пропуску до 1 лютого. Крім того, розширюють і перелік пунктів пропуску. До таких, як “Ягодин – Дорогуськ”, “Рава-Руська – Гребінне”, “Краковець – Корчова”, додали ПП “Медика – Шегині”.

Водночас українська сторона намагається домовитися про переговори за участю Польщі та ЄС. Втрати перевізників – це лише частина економічних збитків України. Як пояснювала OBOZ.UA наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе, втрати всієї економіки України набагато вищі, враховуючи невиконання контрактів підприємствами та припинення виробництва. Проблеми має і Польща, причому пропорційні українським. “Польський бізнес також зазнає збитків від цього блокування. І не виключено, що ці втрати можна порівняти з українськими”, – зазначала експертка.

Страйк тим часом тільки набирає обертів: станом на 23 листопада на кордоні утворилася черга з тисяч фур, заблоковано чотири пункти пропуску: “Ягодин – Дорогуськ”, “Рава-Руська – Гребінне”, “Краковець – Корчова” та “Медика – Шегині”. Україна планує провести переговори з Польщею та Європейською комісією цього тижня щодо розблокування українсько-польського кордону, де мітингують “польські перевізники”.

Журналіст Євген Плінський у своєму Telegram-каналі показав поляків-протестувальників. Виявилося, що кордон заблокувало лише кілька машин. Фактично через них економіка України зазнає мільйонних збитків щодня. “А тепер тримайте себе в руках. На цих кадрах ви зараз побачите тих самих польських протестувальників та їхній “блокпост””, – прокоментував журналіст.

Про майбутні переговори повідомив заступник міністра економіки Тарас Качка, пише Reuters. Поляки вимагають повернення дозвільної системи перетину українськими перевізниками кордону, посилення транспортних правил у межах організації “Європейська конференція міністрів транспорту”, заборони на реєстрацію компаній у Польщі, якщо їхні фінанси та бухгалтерія перебувають поза Євросоюзом, доступу до української системи “Шлях”, виділення смуги порожніх автомобілів, а також ідентифікації автомобілів Євросоюзу в українській системі “єЧерга”.

Українські перевізники заявляють: блокування кордонів підтримала лише одна асоціація польських перевізників, яка раніше активно працювала з РФ. Політичне представництво взяв на себе польський політик Рафал Меклер. Його партія має незначне представництво у Сеймі. Представляє ультраправих – вони проти інтеграції Польщі до ЄС, за обмеження зв’язків з Україною. Однак у Польщі ультраправі великої підтримки не мають (у них лише 6 місць із 460 у парламенті).

Рафал Меклер представляє ультраправу партію Ruch Narodowy. Він активно розповсюджує фейки російської пропаганди про Україну, розповідає своїм виборцям про “бандерівців”. Через кілька днів після початку повномасштабної війни та напливу українських біженців до Польщі він заявив про “необхідність зберегти етнічний устрій”.

За словами міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, ускладнюють ситуацію специфічні вимоги страйкувальників. Адже в них “важко знайти якісь конструктивні речі”.