ПЦУ переходить на новий календар: коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая

Новини

Православна церква України в середу, 24 травня, затвердила реформу церковного календаря. З 1 вересня 2023 року українці почнуть відзначати християнські свята за новоюліанським календарем, тобто на 14 днів раніше.

Про історичне рішення ПЦУ повідомив єпископ Варсонофій. “Православна церква України на засіданні Архієрейського собору затвердила важливу реформу – відбувся перехід на новоюліанський церковний календар з 1 вересня 2023 року. Вітаю всіх українців!” – написав священнослужитель у Facebook.news.obozrevatel.com

Різдво тепер святкуватимуть 25 грудня (замість 7 січня), Покрову Пресвятої Богородиці – 1 жовтня (замість 14 жовтня), Водохреще – 6 січня (замість 19 січня), День святого Миколая – 6 грудня (замість 19 грудня).

Водночас перехід на новоюліанський календар не впливатиме на дату Великодня та деяких інших свят, зокрема Трійці.

Остаточне рішення буде ухвалене на Помісному соборі 27 липня, хоча предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній заявив BBC, що питання вже вирішено. Проти переходу проголосував один єпископ, ще один утримався.

“З часом перейдуть усі на новий календар, але без жодного примусу, добровільно. Я переконаний, що протягом наступних декількох років абсолютна більшість буде на новому календарі. Тобто буде певний перехідний період, ми не ставили якихось часових рамок, кожна громада, яка не перейде зараз, з часом матиме можливість долучитися до цього процесу”, – сказав він.

Епіфаній також планує звернутися до влади для перенесення днів державних релігійних свят.

ПЦУ переходить на новий календар: коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая

У чому особливість новоюліанського календаря

Новоюліанський календар – це вдосконалена форма юліанського календаря. Тривалість року згідно з ним становить 365,242222 діб (за григоріанським – 365,2425, за юліанським – 365,25). Його розробив сербський астроном, професор математики й небесної механіки Белградського університету Мілутін Міланкович 1923 року.

Юліанський календар сьогодні визнано застарілим. У 45 році до нашої ери його затвердив Юлій Цезар, проте через століття з’ясувалася його неточність. Тому католицька церква 1582 року перейшла на точніший григоріанський календар.

Православна ж церква тоді вирішила залишити юліанський, оскільки у католиків Великдень іноді збігається з іудейським Песахом або навіть випереджає його, що заборонено “Апостольськими правилами”.

1923 року у Вселенському патріархаті відбувся конгрес православних східних церков, на якому було ухвалено рішення перехід на новоюліанський календар, щоб усунути вади як юліанського, так і григоріанського календаря.

Новоюліанський календар використовує більша частина православних церков, зокрема Константинопольська, Грецька, Румунська та Польська. Більш старим юліанським календарем послуговуються Російська, Грузинська, Єрусалимська та Сербська православні церкви.