Швидкий і потужний “Бойовий сокіл”: що відомо про F-16 та коли їх зможе отримати Україна

Новини

У Білому домі підтвердили, що США та західні союзники України мають намір надати нашій державі винищувачі F-16. Так, наразі невідомо, коли літаки надійдуть до Києва, однак представник уряду наголосив, що вони не будуть використовуватися для ударів по території Росії.

Як повідомляє Sky News, підготовка до майбутньої поставки проходитиме найближчими місяцями, паралельно з навчанням українських льотчиків. Хоча ще невідомо остаточних термінів, проте рішення починає набувати конкретної форми. obozrevatel.com

Так, 16 травня Велика Британія оголосила про створення “міжнародної коаліції” з метою допомоги Києву в отриманні F-16. Зокрема, Нідерланди та Данія заявили, що планують поставити літаки у майбутньому, а Франція готова здійснювати навчання пілотів.

Зазначимо, що літаки F-16 стануть чудовою підмогою для Повітряних сил ЗСУ, оскільки є універсальними та високоманевреними.

Характеристики винищувачів F-16

Як повідомляє Britannica, літак F-16, який ще називають “Бойовим соколом”, є багатоцільовим винищувачем, розробленим для ВПС США. Він оснащений внутрішньою гарматою M61 Vulcan і має 11 точок підвіски для розміщення зброї та іншого обладнання.

Стандартне навантаження F-16 зазвичай включає дві 907-кілограмові бомби, дві ракети середньої дальності AIM-120 і дві ракети малої дальності AIM-9 Sidewinder “повітря-повітря”, а також два зовнішніх паливних баки вагою 1088 кг.

Цей реактивний літак може розвивати швидкість до 2500 миль (орієнтовно 4023 км) на годину і має дальність польоту понад 2000 (3218 км) миль. Він має розмах крил 32 фути 8 дюймів (9,9 м) і довжину 49 футів 5 дюймів (13,8 м). Вага без палива становить 19 700 фунтів (8935 кг), а максимальна злітна вага – 37 500 фунтів (17 010 кг).

Крім того, F-16 оснащений передовою системою наведення бомб, яка використовує лазерний далекомір і швидку цифрову обробку даних. Ця система дозволяє з високою точністю скидати звичайні “тупі” бомби з малих висот. Такі структурні та електронні новації роблять F-16 надзвичайно потужним і універсальним літаком.

Існує як одномісна, так і двомісна модель літака.

Де й коли використовувався “Бойовий сокіл”

Відомо, що літак F-16 застосовувався під час війни в Перській затоці в 1991 році. Ним були здійсненні атаки на аеродроми, військові виробничі об’єкти, місця розміщення ракет “Скад”, а також на інші цілі.

Окрім того, винищувачі F-16 також були залучені в операціях НАТО щодо бомбардування військової інфраструктури колишньої Югославії у 1999 році, а також у війнах в Іраку та Афганістані.

Ці винищувачі, окрім США, експлуатуються ще декількома країнами, зокрема Польщею, Бельгією, Нідерландами та Данією.

Скільки винищувачів F-16 та коли їх може отримати Україна

США заявили, що їхні пріоритети наразі спрямовані на забезпечення потреб у наступі, які є важливими на даний момент. Тому вони будуть допомогати Україні у навчанні, проте на поставку літаків від Сполучених Штатів доведеться зачекати.

Не варто чекати літаків і від Британії, оскільки вона не має їх на озброєнні. Бельгія також змінює свої F-16 на F-35, але вони почнуть надходити лише наступного року, тому поки що постачання теж малоймовірне.

Так, як повідомляє Defense Express, протягом наступних місяців Україна може очікувати на передачу літаків F-16 від Нідерландів та Данії. Оскільки рішення щодо передачі F-16 вже на офіційному рівні обговорили у Данії, а питання можливості передачі літаків розглядали у Нідерландах ще на початку року. Для цих країн передача частини F-16 не становитиме критичної загрози обороноздатності, бо вони вже почали отримувати F-35 на заміну F-16.

“Орієнтовано, якщо брати лише ресурс Нідерландів та Данії,  може йтися про одну-дві ескадрильї від Нідерландів та одну від Данії, тобто в цілому від 24 до 36 машин з подальшим поступовим розширенням кількості літаків у міру прибуття з США нових F-35 та граничним загальним показником у 70 винищувачів F-16”, – повідомляє видання.