У українців почнуть забирати землю, якщо вони не пройдуть оформлення: що має зробити кожен власник

Новини

В Україні з січня 2025-го почнуть віддавати землю, на яку не оформлено право власності (невитребувана земельна частка), місцевим громадам. Тож, якщо власник не оформив всі документи, або не отримав спадок, він втратить можливість отримати землю.

Такі землі у вигляді частки визнають безгоспними та віддадуть у власність громаді, на території якої вони розташовані,. Про це повідомив заступник міністра аграрної політики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.

“Відповідно до частини четвертої та п’ятої статті 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки”, – пояснив Денис Башлик.

Після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безгоспними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані. Тим, у кого наявні сертифікати на земельну частку (пай), що не замінені на витяг з Реєстру речових прав на право власності на земельну ділянку, потрібно терміново оформити право власності.

Водночас, нагадаємо: ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні запрацював з 1 липня 2021 року. За даними Мінагрополітики, у перший рік проведено приблизно 66 тис. угод купівлі-продажу земельних ділянок, які раніше перебували під мораторієм. Їхня загальна площа − 153 тис. га.

Під час 2022-го кількість угод складала 53 тисячі. При цьому варто враховувати, що в більшості регіонів майже півроку не працювали реєстри, тобто ринок був заморожений.