Українцям перерахують зарплату: кому та скільки додадуть і якою має бути мінімалка

Новини

В Україні 2023-го більшість роботодавців заявили про плани підвищити заробітні плати. Розраховувати на значну надбавку не варто, а перерахунок очікується в межах від 5 до 20%. Водночас рішення підняти зарплати військовим, які перебувають у тилу, заморозили. Про те, як і кому можуть перерахувати зарплати в Україні, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Якими мають бути зарплати, щоб компенсувати ріст цін

В Україні і до повномасштабної війни мінімальна заробітна плата не забезпечувала вартість мінімально необхідного переліку товарів та послуг. Проблема бідності серед тих, хто працює, зараз значно погіршилась. Минулого року мінімальна зарплата зросла всього приблизно на 3% (на 200 грн) до 6700 грн.

У 2023-му мінімалку переглядати не будуть. Проте кумулятивний рівень росту цін за 2022-й та 2023-й (враховуючи прогноз НБУ) складе 45,3%. Тобто мінімальна зарплата мала б становити 9444 грн для того, щоб компенсувати подорожчання товарів та послуг. Щоправда, рівень фактичного прожиткового мінімуму для працездатних (що має бути не більшим за мінімальну зарплату) Мінсоц перестав публікувати з лютого 2022-го. Тому оцінити, якою має бути мінімальна зарплата, важко.

У Європейському Союзі рекомендують своїм країнам встановлювати мінімальну зарплату на рівні не менш ніж 60% середньої. Якби таку практику використали б і в Україні, мінімалку треба було б встановити на рівні близько 9,6 тис. грн (що фактично б допомогло компенсувати інфляцію). Тепер, щоб мінімальні зарплати наздогнали інфляцію, знадобиться три-чотири роки за умови закінчення війни.

Дані щодо середньої заробітної Держстат публікувати перестав. Кадрові портали, які орієнтуються на заробітні плати в розміщених вакансіях, публікують цифру в 16-17 тис. грн (у столиці – близько 24 тис. грн). Проте далеко не всі вакансії публікуються на спеціалізованих порталах, крім того, роботодавці не завжди вказують заробітні плати.

Що буде із зарплатами до кінця 2023-го

У роботодавців немає достатньо коштів для того, щоб провести масове підвищення зарплат, пропонувати високі зарплати новим співробітникам, розповідає Наталія Слинько, представниця grc. “Ті, хто має досвід, завжди очікують більші зарплати”, – розповідає вона.

Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна зазначає: зарплати будуть підвищувати нерівномірно. Ті співробітники, від яких залежить робота підприємства, мають шанс на значне підвищення. Решті підвищувати зарплати можуть на невеликий процент і за бажанням. Можливості масово підвищити зарплати всім немає.

У різних опитуваннях до 60% роботодавців заявили про те, що збираються підвищувати зарплати. Передусім ріст буде в тих галузях, від яких залежить відновлення України. Серед них медицина, енергетика, будівництво, військово-промисловий комплекс, агропромисловий комплекс. Роботодавці слідкуватимуть за тим, щоб їхні зарплати залишались конкурентними. Завдання – зберегти колектив.

Підвищувати зарплати планують у межах 5-10% (згідно з результатами опитування Osoba). Із зарплатою у 20 тис. грн можна очікувати на надбавку в розмірі всього 1-2 тис. грн. Проте для деяких співробітників надбавка може бути більш суттєвою. Близько 14% роботодавців планують підняти зарплати до 20%. Тобто із зарплатою в 20 тис. грн надбавка може бути на рівні 4 тис. грн.

Що буде із зарплатами військових

Ще кілька місяців тому доплати до зарплат військовим, які перебувають у тилу, в розмірі 30 тис. грн скасували. Потім у Раді ухвалили закон гроші повернути, але одразу зареєстрували законопроєкт про скасування такого рішення. Як пояснює заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, для повернення доплат потрібно близько 150 млрд грн.

Таких коштів немає. У законопроєкті пропонували обмежити зарплати на держпідприємствах, в органах влади в розмірі до 67 тис. грн на місяць. Про те це жодним чином не компенсує витрати в 150 млрд грн. До того ж співрозмовники OBOZREVATEL в уряді кажуть: таким обмеженням також незадоволені.

Знайти топменеджера в банк чи на велике підприємство із зарплатою в 67 тис. грн буде важко. Це популярне рішення, проте воно не допоможе ані заощадити бюджетні кошти, ані розвивати корпоративне управління в в державних компаніях. Чи повернуть доплати, наразі сказати важко. Як зазначає Железняк, таке рішення навряд підтримає Кабмін, бо вони ж і ініціювали скасування 30 тис.