Уже 100 ракет на місяць: експерти розповіли про нові можливості Росії

Події

За даними аналітиків, окупанти збільшили виробництво ракет в умовах санкцій.

Після заяви речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната про наявність в російських ракетах і дронах іноземних комплектувальних, ситуацію прокоментували військові експерти. tsn.ua

За їхніми словами, окупанти отримують іноземні компоненти завдяки “сірому” імпорту, після чого значно покращуються характеристики не лише ракет і дронів, а й літаків та броньованої техніки.

Колишній речник Генштабу ЗСУ, військовий експерт Владислав Селезньов каже, що, наприклад, виробництво ракет окупанти протягом останнього часу збільшили в півтора раза.

“Чи працює оборонно-промисловий комплекс Російської Федерації? Так, працює. Навіть незважаючи на потужну санкційну політику стосовно РФ, очевидно, що російські компанії з виробництва ракет та інших видів озброєння, військової техніки отримують визначені компоненти для виготовлення сучасної високоточної та дуже високоефективної зброї різними шляхами, і за рахунок “сірого” імпорту“, – каже Селезньов.

До цього він додає: “Звісно, що росіяни не можуть кратно збільшити обсяги виробництва, бо санкційна політика працює, але на певному рівні вони спроможні це реалізовувати. Наприклад, якщо казати про високоточні ракети, то представник українського Генштабу, бригадний генерал Громов зазначав, що росіяни зараз можуть виготовляти до 100 ракет. Ще буквально 3 місяці тому ми оперували цифрою 67 ракет на місяць. Тобто фактично в півтора раза збільшився обсяг промислового виробництва. Потенціал нарощується”.

Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко каже, що росіяни здатні виробляти бойові літаки та гелікоптери, але це виробництво – довгострокове.

“Вони не можуть цього виробляти у великій кількості і дуже швидко, – аналізує ситуацію Коваленко. – Річ у тому, що майже всю авіацію вони покращували протягом десятиліть за рахунок обладнання іноземного походження. Наприклад, той самий літак-винищувач Су-30 використовує для покращення своїх можливостей велику кількість запчастин іноземного походження. Наприклад, французські індикатори на лобовому склі”.

За словами Коваленка, іноземне обладнання мають і російські броньовані машини, не лише авіація.

“Якщо не буде постачання обладнання, то у російської техніки погіршаться характеристики. Щодо виробництва – то це цікаве запитання. Росіяни заявляють, що вони начебто покращують свої показники. Кажуть, що начебто вдвічі збільшилося виробництво. Але я не бачу цього збільшення, – каже Олександр Коваленко. – Наприклад, відомо, що за першу половину 2023 року вони отримали дві партії Су-35, одну партію Су-34 та одну партію Як-130. Водночас не було передавання Су-57 і МіГ-35. Вони не розкривають того, яка кількість у кожній партії, але знаючи про те, яка кількість була в минулі роки, можно сказати, що за першу половину 2023 року вони отримали 10 одиниць літаків. При цьому Як-130 не використовується в зоні бойових дій, тому бойових літаків вони отримали 8. Це не ті об’єми, якими можна вихвалятися. Наприклад, у США виробництво винищувачів п’ятого покоління перевищує 130-150 одиниць на рік”.

Водночас Коваленко каже, що у росіян достатньо великий флот авіації, не виключено, що він складається з кількох сотень бойових авіамашин. “Але, звісно, не всі вони (авіамашини – Ред.) добре працюють, не всі мають можливість використовуватися в бойовому форматі. Багато техніки відпрацювало свій ресурс, багато потребує ремонту. Проблема не стільки в “залізі”, скільки в пілотах. У них невелика кількість професійних пілотів. Це є більшою проблемою, ніж нестача літаків”.

Скільки тисяч танків у росіян

В перші тижні повномасштабного вторгнення експерти припускали, що армія окупантів має у своєму розпорядженні не більше 3,5 тисячі сучасних танків. Станом на сьогодні, 17 серпня, Генштаб ЗСУ відзвітував, що за півтора року війни ЗСУ знищили 4329 російських танків.

За паперами, в Росії взагалі 17 тисяч танків. Але ж ми маємо розуміти, що там є танки ще 1940-1950-х років. Щось вони можуть використовувати з цих запасів, щось відновити”, – каже Владислав Селезньов.

Своєю чергою Олександр Коваленко каже, що наразі в зоні боїв окупанти використовують половину від тієї кількості, яку вже знищили ЗСУ.

Зараз росіянами в зоні бойових дій використовується від 1,5 тисячі до 2 тисяч танків. Якщо казати про потенціал, то в Росії залишилося багато танків часів СРСР. Але не всі вони можуть бути відновлені. Вони не зберігалися в сухому приміщенні, було порушено багато умов зберігання”, – каже експерт.