В Україні проведуть наймасштабніше осучаснення пенсій: кому додадуть 1500 грн у березні

Новини

Українцям у березні 2023-го проведуть наймасштабнішу за останні роки індексацію пенсій. Ідеться про щорічне осучаснення, розмір якого залежить від рівня інфляції. Разом із різким зростанням цін має збільшитися і сума надбавки.

Про те, як і кому перерахують пенсії в Україні в 2023-му, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Як і кому перерахують пенсії

Погана новина: підвищувати прожитковий мінімум у 2023-му не будуть, тож традиційного підвищення мінімальної пенсії очікувати не варто. А ось березневе “осучаснення” пенсій скасовувати не стали. Це єдиний масовий перерахунок пенсій цього року (крім них також підвищать виплати чорнобильцям, пенсіонерам, які працюють, тим, хто досяг певного віку та отримав право на доплату).

Поки що розмір осучаснення не повідомляють. Для цього потрібно, щоб Держстат озвучив офіційні дані про темпи зростання зарплат і рівня інфляції, за весь 2022 рік цифр ще немає. Один із авторів “березневої індексації” (її ввели ще 2017-го) колишній міністр соцполітики Андрій Рева розповідає OBOZREVATEL: імовірно, індексація буде на рівні 24%.

Цю цифру можна отримати, додавши половину середнього за три роки зростання зарплат (у відсотках) і половину індексу інфляції за минулий рік. Ціни у 2022-му зростали швидко, тому й індексація може бути однією з найістотніших за останні роки.

Кому підвищать пенсії:

тим, хто одержує пенсії за віком;

військовим пенсіонерам;

тим, у кого розрахунковий розмір пенсії після збільшення на 24% вищий за прожитковий мінімум.

Ті, хто виходив на заслужений відпочинок за спеціальними правилами (це і чиновники, і вчені, й інші категорії осіб), отримають свою індексацію лише після закінчення воєнного стану.

Яку пенсію я отримаю?

Щоб розрахувати свій розмір збільшення, потрібно розрахунковий розмір виплати збільшити на 24%. Важливо: розрахунковий розмір та фактична пенсія – дві різні цифри. Пенсії збільшують за стаж, за певний вік (надбавки при досягненні 80, 75 років тощо), за досягнення. Або ж просто “дотягують” до мінімального рівня (прожиткового мінімуму для непрацездатного).

Наприклад, якщо ви досягли 65 років і виконали вимоги до стажу (30 років для жінок та 35 років – для чоловіків), ваша пенсія повинна бути не меншою від 40% мінімалки. Наразі це 2680 грн. Допустімо, що розрахунковий розмір пенсії становить 2100 грн. Ще 580 грн вам щомісячно доплачують, щоб “дотягнути” до гарантованого рівня.

Внаслідок індексації на 24% підвищуватимуть пенсію у 2100 грн (те, що заробили). Після підвищення вона становитиме 2604 грн. Це все одно менше за гарантований розмір у 2680 грн, тому, ймовірно, розмір вашої виплати не зміниться.

Інший приклад – розмір вашої розрахункової пенсії становить 6000 грн, ви не отримуєте жодних доплат. Після осучаснення ваша виплата може бути 7440 грн. Тобто на збільшення близько 1,5 тис. грн можуть розраховувати тільки ті пенсіонери, у яких зароблена виплата понад 6 тис. грн на місяць.

Бідні пенсіонери залишаться без надбавки

“Найбідніші верстви населення, ті, хто отримує пенсію близько мінімалки, – а це майже 4 млн осіб – постраждають найбільше”, – розповідає Рева. В Україні мінімальна пенсія становить 2093 грн і цього року не зміниться.

На початку 2022 року мінімальна пенсія була приблизно 1934 грн, інфляція – на рівні 26,6%. Цього року, за оцінками Fitch Ratings, інфляція буде близько 21%. Якби мінімальну пенсію і минулого, і цього року збільшили щонайменше на рівень зростання цін, до кінця 2023 року вона становила б 3052 грн.

Рева ж вважає, що мінімальна пенсія має бути на рівні 4 тис. грн для того, щоб компенсувати значне зростання цін. “Необхідно підвищити мінімальну зарплату з 6700 до 10 000 грн, підвищити мінімальну пенсію з 2093 грн до 4000 грн”, – говорить він.

Однак перерахунку соціальних стандартів не буде. Причина – високий дефіцит держбюджету. Навіть після закінчення війни знадобиться кілька років для того, щоб пенсіонери повернулися до рівня достатку, який був до повномасштабної війни.