Вербна неділя у католиків: традиції та історія свята

Новини

У 2023 католицький Великдень святкуватимуть 9 квітня. Православні віряни, які живуть за юліанським календарем, відзначатимуть воскресіння Ісуса Христа 16 квітня.

Дати Вербної неділі у католиків та православних також різняться. Католики відзначатимуть її 2 квітня, а Вербна неділя у православних співпаде з католицьким Великоднем – 9 квітня. Про традицію та історію свята читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Історія Вербної неділі

Вербною неділею у народі називають християнське свято Входу Господнього у Єрусалим. Відзначають його рівно за тиждень до Великодня. Освячені вербові гілки – основні та незамінні атрибути свята.

Свято пов’язане із подією Нового Завіту, коли Ісус увійшов у місто Єрусалим. Місцеві жителі зустрічали його вигуками “Осанна” та встеляли дороги пальмовими гілками. Так за давніми традиціями зустрічали тільки царів.

В українських традиціях вербові гілки замінили пальмові. Це пояснюється тим, що верба однією із перших розквітає навесні. Освячену вербу наділяли цілющими властивостями.

Вербна неділя у католиків: традиції та історія свята

Традиції та звичаї

З самого ранку люди йдуть до храмів з гілками квітучої верби. Після богослужіння освячені гілки несуть додому і ставлять їх у вазу на почесному місці. За повір’ями, великодня верба оберігає родину від хвороб та негараздів. Гілки не викидають, поки вони самі не засохнуть.

Найпопулярнішою давньою традицією є своєрідне “биття” вербовими гілочками із примовляннями: “Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень”.

Освяченими гілочками злегка торкаються до хворих дітей – у народі кажуть, що так дитина швидше одужає.

Заборони у Вербну неділю

У Вербну неділю продовжується Великий піст, тож віряни не їдять м’ясо, яйця і молочні продукти. Цього дня дозволяється вживати рибу.

Як і у всі великі церковні свята, заборонялося робити важку фізичну працю та займатися городніми роботами.