Як депутати виїжджають з України від війни, а дехто не повертається: топ 7 скандалів

Новини

Депутати з України, зловживаючи системою «Шлях», тікають за кордон під виглядом «волонтерів». Хтось із них відсиджується у Польщі, хтось «волонтерить» аж у США, а дехто уже багато місяців збирає по світу «гуманітарний вантаж», який ніяк не може зібрати.

Крім системи «Шлях» депутати-втікачі користуються й іншими способами, наприклад супроводжують родичів з інвалідністю, чи прикриваються «листами» від прикордонників. politeka.net

Віталій Абрамов, депутат Харківської обласної ради. Його до системи «Шлях» кілька разів вносила Харківська ОВА. Вперше це відбулось 10 серпня 2022 року за поданням Благодійного фонду імені Саркіса Давтяна. А вдруге, і в останнє, 9 листопада 2022 року за поданням БФ «Допомога українцям», Про це йдеться у розслідуванні NGL.media.

Сергій Петров, депутат Соледарської міської ради. Виїхав у березні 2023 року. В систему “Шлях” його внесла Волинська ОВА. Вже у вересні 2023 року Петров опублікував у соцмережах фото з донькою з Польщі.

“У Волинській ОВА стверджують, що внести Петрова у “Шлях” попросив благодійний фонд “Віримо в Україну”, тому дали такий дозвіл, але дозволили виїзд максимум на два тижні. Керівник фонд “Віримо в Україну” Анатолій Шваб сказав, що пригадує звернення від військової частини, для якої Петров мав привезти автомобіль. Але чим все закінчилось не пам’ятає, як і назву військової частини”, – зазначають журналісти.

Владислав Трубицын

Владислав Трубіцин

Владислав Трубіцин, звинувачений у хабарництві депутат Київської міської ради. Виїхав за кордон у напрямку Польщі за дозволом голови Державної прикордонної служби. Про це повідомили журналісти проєкту «Схеми».

Співрозмовники журналістів із доступом до даних про перетин кордону розповіли, що депутат виїхав із України через пункт пропуску Рава-Руська ввечері 13-го травня на власній автівці Mercedes S 600.

Через три дні мало відбутися засідання Вищого антикорупційного суду, де розглядають справу, у якій фігурує Трубіцин. Він так і не повернувся — прокурор САП ініціював його оголошення в міжнародний розшук.

У травні цього року журналісти-розслідувачі Bihus.Info з’ясували, що народний депутат від фракції «Слуга народу» Богдан Торохтій під час воєнного стану виїжджав зі своєю дружиною, найімовірніше, до Болгарії на відпочинок, а його сім’я за цей час змінила вже три автомобілі. Після цього голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що ініціює виключення Торохтія з фракції, а сам Торохтій має скласти мандат і повернути державі гроші, які отримав як компенсацію за оренду житла.

Богдан Торохтій

Богдан Торохтій

Народний депутат від «Слуги народу» Олександр Куницький у липні цього року отримав погодження Верховної Ради на виїзд на п’ять днів у робоче відрядження до Ізраїлю, але пробув за кордоном майже три тижні, відвідавши в цей час США. Там мешкають його родичі та офіційний помічник. Це з’ясували у своєму розслідуванні журналісти проєкту «Схеми» від «Радіо Свобода».

В апараті парламенту повідомили журналістам, що Куницький був відряджений до Ізраїлю з 3 по 7 липня 2023 року «в рамках діяльності депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Ізраїлем», де він є співголовою. Однак, як встановили «Схеми», повернувся Куницький в Україну лише 22 липня — через 15 днів після завершення офіційного відрядження.

Журналісти з’ясували, що в проміжку після робочого відрядження і до повернення в Україну депутата помітили в аеропорту американського штату Флорида. У цей час в Україні вже діяла заборона для виїзду за кордон для посадовців під час воєнного стану без належних на те підстав.

За даними джерел журналістів «Схем» із доступом до інформації про перетин кордону, Куницький виїхав з України ввечері 3 липня 2023 року за дипломатичним паспортом через пункт пропуску «Шегині» на польському кордоні. Заїхав назад в Україну депутат 22 липня через цей же пункт, пред’явивши вже закордонний паспорт.

Підставою для виїзду стало розпорядження Верховної Ради про офіційне відрядження депутата. Куницький був єдиним представником депутатської групи зі зв’язків з Ізраїлем, який отримав це відрядження.

У липні журналісти «Слідства.Інфо» повідомили, що нардеп від партії «Слуга народу», заступник голови комітету з питань національної безпеки Юрій Арістов у середині липня відпочивав у 5-зірковому готелі на приватному острові на Мальдівах. Після цього Верховна Рада одноголосно позбавила мандата Арістова, а генпрокурор оголосив йому підозру у внесенні неправдивих відомостей до офіційних документів.

Юрій Арістов

Юрій Арістов

Дмитро Копанчук, син нардепки з Хмельниччини, виїхав за кордон під приводом супроводу батька, який має 2 групу інвалідності. Батько повернувся, а син залишився за кордоном. Після оприлюднення інформації в ЗМІ, він вирішив скласти депутатський мандат.

Олена Копанчук – народна депутатка від “Слуги народу”. Вона з Хмельниччини. В останні дні її ім’я в українських ЗМІ згадується через сина – Дмитра. Він виїхав за кордон й досі не повернувся.

1 січня Дмитро Копанчук перетнув у Смільниці українсько-польський кордон. Офіційною підставою для виїзду став супровід його батька, 46-річного Володимира Копанчука з другою групою інвалідності.