— Юро, поноси Дімку. Геть руки відтягнув, cпина бoлить. Ну не дитина — глина! Маленький, а такий важкий…

Новини

Ми з дружиною жили в невеликому шахтарському містечку. Жили ми дуже дружно. Було тоді у нас троє дітей, троє синів: п’ять з половиною років, три з половиною роки і півтора роки. Я працював на шахті, Юля, дружина, була в декретній відпустці і сиділа з дітьми вдома.

Все у нас було прекрасно. Але на все життя мені запам’ятався один випадок, який зруйнував всі мої переконання щодо сімейних обов’язків. Ось послухайте…

В описуваний мною період нашого сімейного життя я вважав, що шахтарська праця — найважча праця. Приходив додому з роботи — вдома чистота, затишок, смачна вечеря, привітна дружина. Одного разу, коли молодшому синочку було дев’ять місяців, я прийшов з роботи, а дружина мені говорить:

— Юро, поноси Дімку. Геть руки відтягнув, cпина бoлить. Ну не дитина — глина! Маленький, а такий важкий!

— Юлька! У тебе совість є? — обурився я. Ти ж цілими днями вдома сидиш, в чистоті, в теплі. А я? Цілий день в шахті. А у мене, по — твоєму, нічого не бoлить? За зміну так напрацюєшся, ледве виповзеш на білий світ. У такі щілини доводиться пролазити, куди і миша не проскочить!

І ось, коли Дімці виповнилося півтора року, листоноша приніс телеграму, в якій було наступне: «Пoмеpла баба Нюра. Потрібно розпорядитися щодо її господарства».

Ну, погорювали ми погорювали, так треба щось вирішувати. Тим більше, що баба Нюра була людиною з великою душею. Вона виростила свою єдину внучку-сироту Юлю. Хотіли разом всі їхати, але передумали — їхати далеко і добиратися незручно. Самі намучимося і діти будуть втомлені. Зима, все-таки. Вирішили, що я залишуся з дітьми вдома, а Юля поїде хоpонити бабулю. На наступний день я взяв на роботі відгули, а Юля зібралася їхати в село.

— Коли повернешся? — питаю.

— Постараюся якомога швидше.

Поцiлувалися, і Юля поїхала.

Залишилися ми з дітьми. З найперших хвилин я зрозумів, що зробив велику помилку, вирішивши, що краще мені залишитися вдома. Зізнаюся, в душі я був спочатку навіть радий. Думав, до відпустки далеко, так хоч відпочину трохи.

Якось перебув з дітьми до обіду, нагодувавши їх, почав вкладати спати. Думаю, ось зараз вони заснуть, і я храпану годинку.

Ага ага! Та нічого подібного! Зміг вкласти тільки середнього. А старший і молодший і не думали спати. Ну, все ж увечері вони всі поснули благополучно. І раптом я згадав! Юлька ж мені сказала, щоб я обов’язково з ними гуляв на вулиці! Ото вже я забудько! Гаразд, завтра обов’язково підемо гуляти.

Ранок був кошмарним. Треба чимось годувати дітей. Молодший ще, в основному, на молочній їжі. Думаю, зараз зварю їм кашу. Зварив! Перша порція молока втекла. Налив другу, насипав крупи. А скільки треба? Чорт її знає! Насипав на око. З каструлі почала вилазити каша. Мій стан зможе зрозуміти тільки той чоловік, який читав безсмepтний твір Миколи Носова «Мишкова каша». Але у мене вийшло ще крутіше — каша згоріла геть! Якщо, звичайно цю смердючу, сіру, в цяточку, масу, можна назвати кашею. У нормальної людини просто язик не повернеться! У квартирі утворився стійкий сморід.

В результаті я накришив в молоко булочок і нагодував дітей. «Пішла вона, ця погана каша!» — з ненавистю подумав я про кашу, точно це вона була винна, а не я.

Так! Треба йти на прогулянку. Почав я одягати дітей! Слава Богу, що старший вже сам одягається. Найголовніше — виробити алгоритм одягання. Як краще — спочатку одягнутися самому, а потім дітей, чи спочатку одягнути дітей, а потім самому одягнутися? Вирішив одягати дітей по черзі. Старший — сам, середнього одягаю. Теж без проблем: колготки, светр, комбінезон, куртка, шапка, вовняні шкарпетки, валянки, шапка, шарф — готово. Тепер молодший залишився. Так, починаємо в тій же послідовності.

Раптом середній каже:

— А я піcяти хочу!

— Так йо-майо. Ти чого мовчав раніше?

— А раніше я не хотів …

— Гаразд, потерпи хвилинку. Зараз, Діму одягну.

Поки одягав Дімку, поки розстібав середньому, Максу, куртку, комбінезон — сталася «кaтaстрофа».

Так твою ж дивізію! Почав я середнього переодягати. Дімка кричить, як недоpізаний.

Старший теж захникав:

— Мені жарко!

Нарешті, одяглися. І ось ми з коляскою вийшли на вулицю. Боже мій! Це що ж, кожен день таке знyщання буде? Ні, так я просто збожеволію.

Після прогулянки прийшли ми додому. Роздяглися. Я з подивом дивлюся на гору одягу: це що, все було на нас ?! Господи, куди ж це все дівати? Гаразд, потім розберемося. Діма почав вередувати, їсти захотів. Так, що йому дати? (Про старших я вже не думаю).

Читайте також:

Кашу варити? Від однієї думки про кашу у мене ледь eпiлeпсія не розпочалася. Ні, що завгодно, тільки не каша. А що?.. Зварю картоплю і зроблю пюре. Цей варіант здався мені найбільш безкpовним. Поки я готував, вибачте на слові, пюре, в квартирі стояв котячий концерт. Молодші вже кричали не своїми голосами. А старший уже готовий був приєднатися до них. Ну добре. Нагодував. А ввечері чим годувати? Поставлю суп варити.

Ось вже суп я зварю без проблем. Поки варилося м’ясо, я вирішив трохи перепочити. Та й діти, на щастя, заснули.

Ліг я на диван — і провалився в сон. Прокидаюся від стpaшного смороду. Бліннн! З каструлі звибіг бульйон, плиту залив! Ото вже я крокодил! Всю плиту запаскудили! Поки варився суп, діти прокинулися. Нагодував їх так званим супом. Слава Богу!

Знаєте, я взагалі реаліст, але зараз я повірив в барабашку. Звідки взявся цей бардак? Коли Юля їхала, все було чисто, і скрізь був порядок. А зараз що? Хто це влаштував такий гармидер?

Гаразд, покладу дітей на ніч — приберемо. Чекаю не дочекаюся ночі. Нарешті, настав час вкладати дітей. І раптом згадав: їх же ще покупати треба! Бляха муха! Ну, треба так треба. Налив у ванну води, посадив всіх трьох відразу. Витягнув. Витер. Одягнув майки. І тут сталося таке, що я ніколи не зможу забути. Коли почав вкладати Дімку, виявилося, що кудись поділася соска.

Ви коли-небудь губили соску? Я вам скажу, що якби я загубив зарплату разом з відпускними, я засмутився б менше! Дімочка плаче сльозами, дивиться мені в очі і благально просить:

— Сосю дай!

— Так дитинко ти моя, та зараз тато пошукає. Так допоможіть же знайти соску! — кричу старшим. А вони вже й самі почали шукати. Ну, провалилася крізь землю і все, інакше не скажеш! Вже дванадцята ночі, а ми всі шукаємо соску. Та й як же її знайдеш в такому бардаку ?! Придумав!

Коротше кажучи, побіг я роздягнений в сусідній під’їзд до друзів. У них Маринка маленька. Подзвонив у двері. Алька запитує, хто там.

— Аля, це я, Юра. Алечка, спаси! Дай, будь ласка, яку-небудь соску! Ми загубили, і Діма плаче, вже oпух весь від сліз!

— Ой, Юро! Так у нас одна соска, Маринка смокче. Є, правда стара, її можу дати.

— Давай, Алечка, швидше.

Подає вона мені соску. А вона вже злиплася від старості. «Нічого, — думаю, — дурниця!»

— Величезне дякую! Помчав додому, затиснувши в руці стару соску, як коштовність. Прибіг — всі троє репетують не своїми голосами. Злякалися.

— Так все, все … Тато тут. Не треба плакати, мої зайчата.

Вимив соску, дав Дмитрику. Той вже знесилів від сліз. Відразу заспокоївся і заснув. Старші теж відразу заснули.

І ось я стою в темряві посеред мoтoрoшного свинарника на колінах, дивлюся в відкриту кватирку на найяскравішу зірку Венеру і, зі сльозами на очах, шепочу:

— Милий Боже! Я люблю тебе! Пробач, що я не знаю жодної молитви. Але я тобі обіцяю, я вивчу. Мій улюблений Боже! Благаю! Зроби так, щоб скоріше повернулася додому моя дружина! Я більше не можу!

Ліг, так і не згадавши, що не їв сьогодні. Як заснув — не помітив. Хотів вдома ще прибрати. Вранці прокинувся і з жаxом подумав, що треба щось готувати Дмитрику. У кімнатах і в передпокої — чорт ногу злoмить. У кухні, взагалі, як ніби Бабай пройшов. Треба хоч трохи прибрати. Так … З чого ж почати? ..

І раптом — дзвінок у двері! Боюся навіть думати, хто це. Відкриваю двері — Юлька! Юлечка! Боже! Ти почув мене! Дякую тобі!

Зайшла Юля додому, посміхається:

— Ну що, всі живі?

Підійшла навшпиньки до дітей і поцiлувала їх по черзі.

А я просто отетерів від щастя! Врятований!

А Юля навіть слова не сказала, побачивши перед очима такий приголомшливий розгром. Почала прибирати, попутно розповідаючи, як з’їздила. Бабулю добре пoхoвали. Вона оформила дарчу на будинок. Будинок відразу колгосп купив. Худобу сусіди відразу розкупили. Привезла повні кишені грошей. Все обійшлося дуже вдало.

— Юлечко, а давай сьогодні купимо тридцять сосок. Розкидаємо їх по всіх кутках, щоб куди не глянеш — скрізь лежить соска.

Юля зареготала:

— Давай!

— Якби ти сьогодні не приїхала, мене б відвезли до божевільні!

Це був найщасливіший день у моєму житті. І з цього дня я вважаю, що шахтар — найлегша професія на землі!

За матеріалами – Пошепки.

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!