Коли закінчиться війна та що буде із зарплатами й цінами: НБУ показав базовий сценарій

Новини

В Україні, згідно з базовим сценарієм НБУ (інфляційний звіт), війна має закінчитись у 2023-му. Опісля почнеться період жвавого відновлення економіки. Водночас незначний ріст ВВП та збільшення реального розміру заробітних плат можливі вже поточного року.

Ще одна позитивна новина: ріст цін в Україні сповільнюється швидше, ніж прогнозували експерти Нацбанку. А вже за кілька років, якщо базовий сценарій Нацбанку реалізується, рівень інфляції зменшиться до цільового показника.

Значно гіршою буде ситуацію в тому випадку, якщо війна у 2023-му не закінчиться. В такому разі розраховувати на повноцінне відновлення економіки найближчим часом не варто. Про те, як, згідно зі сценарієм НБУ, розвиватиметься економіка, що буде з цінами та ринком праці, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Коли закінчиться війна?

Точну відповідь на це запитання ніхто дати не може, проте експерти НБУ, аналізуючи наявну інформацію, побудували свої прогнози з урахуванням, що війна закінчиться у 2023-му. Вже з початком 2024-го Національний банк очікує на відчутне зменшення безпекових ризиків, розблокування морських портів та повернення частини вимушених мігрантів. Це базовий сценарій від регулятора. Реалізувати його без закінчення війни в поточному році неможливо.

Якщо повномасштабна війна триватиме і в 2024-му, виникнуть додаткові бюджетні проблеми, буде обмежений експорт української продукції, імовірно, продовжиться руйнування енергетичної інфраструктури. Все це призведе до відчутного погіршення економічної ситуації.

Що буде з цінами? Минулого року ціни в Україні зросли на 26,6%, а цьогоріч, за оцінками Нацбанку, мають знизитися до 12,5%. Якщо базовий сценарій (закінчення війни 2023-го) реалізується, то вже в 2024 році інфляція буде в межах однознакового рівня (тобто до 9%), а в 2025-му досягне цільового показника в 3%.

У наступні роки ціни будуть зростати через тарифи на комуналку. Національний банк очікує подорожчання електроенергії цього року, а наступного – збільшать вартість опалення, газу, гарячої води. Зокрема, вже в червні, згідно з оцінками незалежних експертів, вартість струму може зрости з 1,44 приблизно до 2,4 грн за кВт*годину. В Міненерго визнають, що розглядають варіанти підвищення тарифу, проте остаточного рішення досі не ухвалили.

Хороша новина: 2023-го економіка може зрости на 2%. Це значно краще, ніж попередні оцінки. Причина – покращення ситуації в енергетиці. Бізнес має можливість працювати без обмежень, що збільшило кількість продукції.

Що буде з ринком праці?

З одного боку, в Україні кількість вакансій усе ще не повернулась до рівня до 24 лютого 2022-го, з іншого – значно скоротилась кількість тих, хто шукає роботу. За оцінками ООН, тільки за січень – березень 2023-го з України виїхало на 600 тис. людей більше, ніж повернулось. Найчастіше їдуть саме працездатні українці.

Всього за час повномасштабної війни кількість біженців досягла 8,6 млн осіб, із них 5 млн українців уже отримали статус тимчасового захисту в ЄС. Біженці здобувають офіційний статус, знаходять роботу і не планують повертатись додому найближчим часом. Тільки в Польщі офіційно працюють 900 тис. українців.

Після закінчення війни частина біженців повернеться в Україну. Проте водночас і частина чоловіків, які зараз не можуть легально виїхати з країни, переїдуть до своїх жінок та дітей за кордон.

У 2022-му реальний рівень зарплати (з урахування впливу інфляції) скоротився на 11,8%. Тобто в середньому кожна родина минулого року могла купувати на 11,8% менше товарів та послуг, ніж у 2021-му. В деяких сферах середня зарплата впала майже на третину (складна ситуація у виробничому секторі та у сфері надання послуг). У 2023-му Нацбанк очікує зростання реальних зарплат. Тобто підвищення компенсує інфляцію.

Тож цього року реальна зарплата зросте на 3,7% (а номінальна, без урахування інфляції, – на 25%). У 2024-му очікується зростання реальних зарплат на 5,7%, номінальних – на 19,2%. У 2025-му на 4,9% збільшиться реальна зарплата і на 12,7% – номінальна.

Водночас експерти ринку праці зазначають: щонайменше цьогоріч розраховувати на масштабну індексацію зарплат не варто. Експертка Тетяна Пашкіна пояснює: більше платитимуть тим, чия робота важлива та впливає на дохід підприємства. З такою позицією погоджуються і її колеги.

“У роботодавця зараз немає достатніх коштів, щоб оплачувати досвід співробітника. А ті, в кого є досвід, завжди мають вищі очікування щодо заробітної плати”, – впевнена Наталія Слинько, операційна директорка напряму Еxecutive Reserch grc.

Що буде з газом?

У своєму прогнозі Нацбанк також проаналізував ситуацію на газовому ринку Європи. Росії не вдалось досягти енергетичної кризи в Європі, хоча вона й спровокувала ріст цін. Країни ЄС вирішили відмовитися від блакитного палива агресора.

У лютому 2023-го, наприкінці активного опалювального сезону, країнам ЄС вдалося зберегти у своїх сховищах наповненість на рівні близько 60%. Це найкращий за 5 років показник. Збільшення постачання скрапленого газу, скорочення споживання надає можливість розраховувати на стабільний ринок газу навіть в умовах скорочення поставок від Росії.

Ризики на наступний опалювальний сезон зберігаються. Справа в тому, що минула зима була аномально теплою, якщо ж ця зима буде холоднішою, доведеться витрачати більше блакитного палива. З іншого боку, виробництво газу зросте в усьому світі. Пропозиція скрапленого блакитного палива збільшиться на 4,5% (передусім за рахунок США). Ймовірно, також збільшиться постачання з Алжиру та Єгипту. Тож тенденція щодо зниження цін збережеться.

Загалом, згідно з оцінками Національного банку, українська економіка, ринок праці, споживчі ринки мають шанс на значне відновлення. Головна умова – закінчення війни впродовж 2023-го.