Кремль загрожує Україні та Туреччині через вивезення українського зерна без участі РФ – Financial Times

Новини

Пєсков поставив під сумнів можливість продовження морського постачання українського зерна без підтримки Росії, передає FT.

Україна заявила, що 12 суден із зерном залишили її чорноморські порти в понеділок, незважаючи на вихід Росії з угоди, яку підтримує ООН, яка дозволяла провозити мільйони тонн зерна під час повномасштабного вторгнення Москви, пише Financial Times. www.dialog.ua

Поки що неясно, як РФ відреагує на постачання у понеділок. Дмитро Пєсков, речник президента Путіна, поставив під сумнів можливість продовження морських експортних поставок українського зерна без підтримки Росії.

“В умовах, коли Росія говорить про неможливість гарантувати безпеку судноплавства в цих районах, така угода навряд чи здійснена і набуває іншого характеру: набагато ризикованіший, небезпечніший і негарантованіший”, — цитує його агентство “Інтерфакс”.

Не уточнивши, чи Росія намагатиметься зупинити такі поставки, він сказав, що “продовжуються контакти з турецькою стороною, а також з ООН через дипломатичні та інші відомства”.

ООН та Туреччина, які виступили співпосередниками у так званій Чорноморській зерновій ініціативі у липні нинішнього року, схвалили поновлення поставок, які були зупинені у неділю. Рішення Росії в суботу вразило світові ринки, піднявши ціни на пшеницю.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив у понеділок, що “12 суден залишили українські порти” і ще чотири прямують до узбережжя України для навантаження.

“Делегації ООН та Туреччини надають 10 інспекційних груп для перевірки 40 суден з метою виконання Чорноморської зернової ініціативи. Цей план інспекції прийнято українською делегацією. Російську делегацію поінформовано”, – написав він у Twitter.

Страховики Lloyd’s of London, які забезпечують страхування зерна та інших продуктів харчування, що вивозяться з України відповідно до угоди Чорним морем, заявили, що призупинять котирування нових поставок доти, доки не буде погоджено нову угоду.

Кріс Макгілл, керівник відділу андеррайтингу морських вантажів у страховій компанії Ascot, сказав, що страховка, яка вже була оформлена, залишається чинною. Він додав: “Ми сподіваємося, що переговори пройдуть успішно і ми зможемо відновити роботу”.

Росія в суботу оголосила про своє рішення призупинити участь в угоді, яка передбачала спільні інспекції судів у Стамбулі, після того, як вона заявила, що Україна завдала удару по кораблям її ВМС у Севастополі, порту на Кримському півострові, який вона анексувала у 2014 році.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що спробує врятувати угоду.

Міністр оборони Туреччини мав поговорити зі своїм російським колегою пізніше у понеділок.

Ф’ючерси на пшеницю на товарній біржі Чикаго зросли на 7,7% до 8,93 долара за бушель у понеділок вранці, а пізніше торгувалися з підвищенням на 5,7% по 8,29 долара за бушель. Кукурудза зросла майже на 3 відсотки до 7 доларів за бушель.

Аналітики попереджали, що вихід Росії з угоди вдарить у бідніші країни, а Міжнародний комітет порятунку заявив, що це матиме “катастрофічні наслідки” для постачання продовольства.

За згодою Москва гарантувала безпечний прохід суден із зерновими вантажами із раніше заблокованих чорноморських портів. Призупинення торкнулося одразу 218 судів, заявила українська влада. З них 95 вже покинули свої порти, 101 чекали на збір зерна і 22 були завантажені і чекали відплиття.

ООН, Туреччина та Україна, які працювали разом з Росією над перевезенням зерна через Чорне море, поінформували Москву, що у понеділок через зерновий коридор пройдуть 16 суден, як вхідних, так і вихідних. ООН заявила, що деякі з цих кораблів вирушили у плавання.

Заява Кремля здивувала зернотрейдерів та аналітиків, які, хоч і сумнівалися, що липнева угода триватиме довше за встановлений у середині листопада термін, не очікували її раптового припинення.

Денніс Вознесенскі, аналітик Rabobank з сільського господарства, сказав, що короткострокові наслідки дій Росії виявляються у зростанні цін, яке може зберегтися, якщо угода не буде врятована.

Україна, давно відома як житниця Європи, є п’ятим за величиною експортером пшениці у світі.

Російський флот, який раніше блокував вивіз українського зерна, більше не контролює Чорне море, пишуть ЗМІ з посиланням на британську розвідку. При цьому Туреччина залишається учасником угоди і її флот виконує функції гаранта безпеки для зерновозів.

Автор: Марк Ворошилов