Менше пийте алкоголю та не сваріться з родичами: 30 листопада велике церковне свято, що заборонено робити

Новини

Сьогодні, 30 листопада, в православному календарі день пам’яті святого апостола Андрія Первозванного. Він отримав своє ім’я через те, що був одним з перших учнів Ісуса Христа. До цього він довгий час ішов за Іоаном Предтечею.

Проповідував Андрій християнство по всьому світу разом з апостолом Петром. Тричі був у Європі та Азії. Коли був ув’язнений апостол Матвій, то саме Андрій прийшов до нього на допомогу. За своє життя він здійснив чимало подвигів та див. А ще, дівчата вірять, що саме святий Андрій допомагає їм дізнатися про свою долю. Тому і ворожать на кохання саме цього дня.

Також, 30 листопада – день пам’яті святого Фрументія, який був першим єпископом Аксума та приніс християнство до Етіопії. Він народився в Тирі, місті на узбережжі Лівану, і був етнічно сиро-фінікійським греком. Коли він був дитиною, він разом із своїм братом Едесієм супроводжував свого дядька Меропія, купця-християнина, у подорожі до Індії. Дорогою їхній корабель зупинився в одній з гаваней Червоного моря. Місцеві жителі вбили всіх членів екіпажу, крім двох хлопців, яких забрали в рабство до короля Аксума. Хлопці здобули довіру короля і його вдови, яка попросила їх допомогти їй у вихованні молодого спадкоємця Езани. Фрументій і Едесій поширили християнство серед торговців і тубільців, а також навернули і охристили царя Езану. Після смерті короля Едесій повернувся до Тиру, а Фрументій поїхав до Александрії, де просив патріарха Атанасія призначити єпископа для Етіопії. Атанасій висвятив Фрументія в єпископи і послав його назад до Аксума, де він заснував Церкву в Етіопії. Він помер близько 383 року і був проголошений святим і мучеником.

Наші предки вірили, що в такий день – на Андрія Зимового, не можна було ображати рибаків і моряків. А все тому, що Андрій вважається їхнім покровителем. Також заборонено було сваритися в сім’ї, адже навіть невелика сварка могла мати надто серйозні наслідки. Не займалися рукоділлям, під забороною ще й алкоголь.

А незаміжні дівчата на Андрія збиралися на вечорниці: танцювали співали, нареченого закликали. А вночі обов’язково ворожили, адже так їм хотілося знати, хто ж буде тим нареченим.

З давніх давен існують прикмети цього дня:

сніг іде, і лягає на землі — він ще не танутиме 10 днів;

морозний день — до гарного врожаю наступного року;

сніг ще не випав — зима буде м’якою і теплою;

тиха вода — до хорошої зими, бурхлива — до морозів;

сніг не падає — зима буде малосніжною;

в печі червоний вогонь — до холоднечі.

Іменини сьогодні святкують Андрій та Іван.