Сценарії вступу України до НАТО: коли і як це може статися

Новини

Україна до закінчення війни навряд вступить в НАТО, але за деякими сценаріями Київ міг би приєднатися до Альянсу навіть без повної деокупації територій.

Аргументи на користь вступу України до НАТО є важливими і переконливими. Один із найочевидніших факторів полягає в тому, що механізми стримування, побудовані на гарантіях, партнерстві, загрозах застосування санкцій і надання військової допомоги, вже двічі виявилися ефективними для захисту Києва. З метою забезпечення довгострокової безпеки Європи необхідно запобігти можливим невдачам в системі стримування. politeka.net

Експерти Atlantic Council Ганс Бінендейк і Франклін Крамер зазначають, що особливо це стосується країни, яка занадто багато віддала заради своєї свободи. Вона виконала більшість вимог Плану дій щодо членства, включаючи економічні, політичні і військові критерії. Україна належить до тих, хто заслуговує на повний захист від НАТО. Забезпечена гарантіями довгострокової безпеки, Україна матиме більшу впевненість у своїй участі у майбутніх переговорах з Росією. За останні майже два роки конфлікту Україна успішно встановила міцні культурні, політичні та безпекові зв’язки з усіма членами НАТО і ЄС.

Вступ до Альянсу є метою. Українські Збройні сили визнані однією з найефективніших і досвідчених армій в Європі, здатних успішно використовувати широкий асортимент озброєння, що відповідає стандартам НАТО. Більше того, українські військові, маючи унікальний досвід, добре розуміють стратегії Росії в бойових умовах. Їхні навички і знання могли б надати величезну користь Альянсові.

Зрозуміло, що членство вимагає погодження та ратифікації угоди всіма існуючими членами НАТО. Приклад затримки приєднання Швеції служить нагадуванням, що шлях України до членства може бути складним і вимагатиме узгоджених зусиль.

Вони також додали, що не тільки Київ отримає вигодо, якщо буде членом Альянсу. Українські Збройні сили визнані однією з найефективніших і досвідчених армій в Європі, здатних успішно використовувати широкий асортимент озброєння, що відповідає стандартам НАТО. Більше того, українські військові, маючи унікальний досвід, добре розуміють стратегії Росії в бойових умовах. Їхні навички і знання могли б надати величезну користь Альянсові.

Зрозуміло, що членство вимагає погодження та ратифікації угоди всіма існуючими членами НАТО. Приклад затримки приєднання Швеції служить нагадуванням, що шлях України до членства може бути складним і вимагатиме узгоджених зусиль.

«Фактичне вступлення до завершення поточного конфлікту має малу ймовірність, оскільки деякі країни бояться, що НАТО може безпосередньо втягнутися в цю боротьбу», – пояснюють автори, додаючи, що деякі країни Альянсу навіть виступають проти українського членства, поки Росія тримає в окупації хоча б частину української території. Їхня обуреність полягає в тому, що за таких обставин стаття 5 Вашингтонського договору про спільну оборону може бути використана рано чи пізно.