У Москві студентам вишів почали роздавати повістки, силовики влаштовують облави

Новини

У Москві почали вручати повістки студентам вишів. Наприкінці квітня учні щонайменше трьох вищих навчальних закладів, включно з тими, хто мав відстрочку від призову, отримали запрошення до військкомату, передають Патріоти України.

Крім того, російські силовики влаштовують облави, щоб швидше виконати план на весняний призов, пише”Медуза”. Як розповідає видання, один зі студентів, 22-річний Артем Анісімов, втратив відстрочку через те, що перевступав до вишу, але продовжував судитися з військкоматом через визнання його придатним до служби.

Уранці 22 квітня його забрали прямо з кімнати в гуртожитку університету МІРЕА до військкомату, потім майже одразу призвали до армії та відправили на збірний пункт.

Друзі Артема проконсультувалися з координаторами спільноти “Рух свідомих відмовників” (РСВ), зібрали для нього передачу та поїхали на збірний пункт. Вони хотіли передати йому кнопковий телефон (на відміну від смартфонів, вони не заборонені у військових частинах), папір, ручку, зубну щітку та пасту.

За словами студентки, яка намагалася передати речі Анісімову, її зустріли троє п’яних співробітників, які відмовилися передавати навіть предмети гігієни.

Наступного дня друзі призовника взяли із собою правозахисницю, але її також не пустили на територію збірного пункту, а на її прохання представитися нахамили. Поліцейські прийняли скаргу правозахисниці, але заздалегідь попередили, що вона залишиться без відповіді. “Ну ви ж розумієте, що ми нічого не зробимо?” – сказали їй чергові.

У РСВ припускають, що в Анісімова навмисно відібрали телефон, щоб він не зміг порадитися з правозахисниками. Так, призовник може заявити про незгоду з рішенням та вимагати реалізувати своє конституційне право на судовий захист. Він може написати відповідну заяву начальнику збірного пункту.

“Вони ж умовляють: “Зараз поїдеш у гарну частину, а будеш випендрюватися – поїдеш у найжахливішу”. Загалом починають то погрожувати, то спокушати, то душевні розмови заводять. Націлено це тільки на одне: намацати больову точку і змусити піти в армію”, – розповіла координаторка РСВ.

За її словами, якщо студент не укласть контракт на військову службу, його не повинні відправити на війну в Україну. “Традиційно такі облави відбуваються десь після травневих свят. У мене є підозра, що зараз вони намагаються швидше виконати план на призов, а далі займуться питаннями мобілізації. Тому що для них непосильно (займатись. – Ред.) одночасно і потоком мобілізованих, і потоком призовників”, – вважає правозахисниця.

Також “Медуза” розповідає історію іншого москвича, 22-річного хлопця, який вранці 19 квітня викликав наряд поліції, оскільки через двері до його квартири хтось намагався проникнути. Однак поліцейські, які прибули, схопили його, забрали паспорт і в наручниках відвезли до військкомату. Приводом для затримання стало те, що він нібито перебуває в розшуку як ухилянт.

У військкоматі його “змусили підписати повістку про призов до армії”. Пізніше він вимагав визнати її недійсною і написав заяву з проханням замінити для нього військову службу альтернативною цивільною службою.

Волонтери проєкту “Ідіть лісом”, який допомагає росіянам уникнути служби в армії РФ, щодня приймають по 150-200 скарг на подібні некоректні дії військкомів і силовиків, а також на повістки з помилками, кинуті до поштової скриньки або вручені студентам під час іспиту. Такі повідомлення надходять і від тих, кому вручили повістку на вулиці, і від тих, хто, отримавши її, сам прийшов до військкомату.

Найчастіше облави відбуваються у великих містах, серед яких лідирує Москва, кажуть у РСВ. У столиці РФ найбільше вишів та гуртожитків при них. Призовники з гуртожитків практично не мають можливості забарикадуватися від поліції чи військкомів: у комендантів є ключі від усіх кімнат.

Але й тим, хто мешкає у власній квартирі, ховатися від призову тепер складніше. Раніше військовий комісар Москви полковник Максим Локтєв заявив, що система “розумних камер” використовується, серед іншого, для пошуку призовників. Однак у проєкті “Ідіть лісом” вважають, що сотні тисяч тих, хто ухиляється від призову, “ніхто не шукатиме по камерах”.