“Війна Росії з Україною була лише питанням часу”: Клінтон розповів про розмову з Путіним у 2011 році

Новини

Колишній президент Сполучених Штатів Америки Білл Клінтон заявив, що війна Росії проти України неминуча і є лише питанням часу. За його словами, це усвідомлення з’явилося у нього після розмови з президентом РФ Володимиром Путіним у 2011 році.

Тоді, зустрівшись із Клінтоном у швейцарському Давосі, Путін видав, що не згоден з визнанням його попередником Борисом Єльциним Криму невід’ємною частиною України і “не зобов’язаний” дотримуватися зобов’язань РФ за Будапештським меморандумом. Про ту розмову Клінтон розповів журналістам у Нью-Йорку, під час спільного з дружиною Гілларі виступу, пише Financial Times.

Підчас виступу, пише видання, Клінтон пригадав розмову з Путіним у 2011 році, коли російський диктатор заявив йому про власну незгоду із зобов’язаннями, які Росія взяла на себе в межах Будапештського меморандуму. Тоді, на початку 1990-х, перший президент Російської Федерації Борис Єльцин за посередництва США підписав угоду, що РФ поважатиме суверенітет, територіальну цілісність та кордони України в обмін на відмову Києва від третього у світі ядерного арсеналу.

“Володимир Путін сказав мені в 2011 році – за три роки до того, як він забрав Крим, що він не згоден з угодою, яку я уклав з Борисом Єльциним. Він сказав: “…Я з цим не згоден. І я це не підтримую. І я не зобов’язаний це [робити]”. І з того дня я знав, що це лише питання часу”, – розповів Білл Клінтон.

Під час виступу він та його дружина, колишня кандидатка на посаду президента США Гіларі Клінтон, закликали західні країни посилити військову допомогу Україні. На думку подружжя Клінтонів, українське військо цілком здатне перемогти РФ, якщо матиме достатньо зброї та боєприпасів.

Натомість недостатня допомога лише заохотить до подальшої експансії не лише Путіна, а й очільника КНР Сі Цзіньпіна. На думку Гіларі Клінтон, лише невдачі РФ на полі бою змусили Китай відкласти плани зі збройного наступу на Тайвань.

“Сі бачив це. І я думаю, що до російського вторгнення існував високий шанс, що він зазіхне на Тайвань протягом двох-трьох років. Я думаю, що цей план перенесли”, — сказала вона.

Гіларі Клінтон переконана, що Путін прагне завдати удару по демократичному світу і створити нову російську імперію.

“[Путін] веде те, що він вважає справедливою боротьбою, щоб підірвати західну демократію й відновити, наскільки це можливо, Російську імперію. Тому він не збирається зупинятися”, – сказала вона.

Нагадаємо, раніше Білл Клінтон заявив, що шкодує, що переконав Україну позбутися ядерної зброї в 1994 році. Він впевнений, що Росія не вторглася б в Україну, якби Київ усе ще мав засоби ядерного стримування.

У січні 1994 року президент США Білл Клінтон підписав тристоронню угоду з президентами Росії Борисом Єльциним та України Леонідом Кравчуком про передачу РФ ядерної зброї, яка залишилася на території України після розпаду Радянського Союзу. Пізніше того ж року Сполучені Штати приєдналися до цієї угоди, яка містила зобов’язання Росії поважати територіальну цілісність України.

На початку 2014 року РФ почала грубо порушувати свої зобов’язання, окупувавши Крим і згодом розв’язавши гібридну війну проти України на Донбасі.