Збільшення робочого часу та скорочення вихідних: українців можуть зобов’язати працювати довше під час війни

Новини

Під час воєнного стану українців можуть зобов’язати працювати довше за звичні 8 годин 5 днів на тиждень. Зокрема, допускається збільшення робочого тижня до 60 годин, а тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин – тобто 1 вихідного замість 2-х.

Роз’яснення дали у Держслужбі з праці. Там зазначили: такі правила передбачені ухваленим у березні 2022 року законом. obozrevatel.com

Втім, підкреслили у службі, збільшення робочого тижня до 60 годин передбачено не для всіх. Йдеться, зокрема, про працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури:

в оборонній сфері;

сфери забезпечення життєдіяльності населення тощо.

При цьому навіть серед них норма про 60 робочих годин поширюється не на всіх. Так, працівники, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, не мають працювати більше ніж 40 годин на тиждень.

Хто вирішує, скільки працювати

Як пояснили у службі, 5-невий або 6-денний робочий тиждень встановлюється роботодавцем. Також він визначає час:

початку;

закінчення зміни.

Що із зарплатами

Водночас, зазначається, якщо роботодавець ухвалить рішення про збільшення робочого часу, платити своїм співробітникам він також повинен буде більше.

У такому разі, пояснили у службі, “оплата праці проводиться у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці”.

Для кого буде робота в Україні через 5 років

Тим часом уряд збільшив держзамовлення на підготовку низки фахівців в українських навчальних закладах. Загалом кількість “державних” місць збільшиться на 3,5 тисяч. Йдеться про підготовку:

медичних фахівців – зокрема медиків, психологів, реабілітологів;

соціальних працівників;

робітничих кадрів.

Крім того, зазначили у Міносвіти, у держзамовленні також визначено “пріоритетні галузі підготовки фахівців найпотрібніших спеціальностей”. Такими виявились:

інженерно-технічні;

педагогічні;

природознавчі.

Зокрема, збільшено обсяги державного замовлення за спеціальностями:

автоматизація;

комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка;

інформаційно-вимірювальні технології;

соціальна робота;

озброєння та військова техніка;

міжнародні відносини;

громадські комунікації та регіональні студії;

психологія;

безпека державного кордону.