Скандал “Кварталу 95” із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

Новини

Донька відомого українського музиканта В’ячеслава Хурсенка Марія розкрила подробиці резонансного скандалу, який стався у новорічній програмі “Вечірній квартал”. В одному з гумористичних номерів автори програми використали музику із знаменитої пісні її батька “Соколята”.

Марія Хурсенко каже, що побачене на екрані обурило родину музиканта. Про це вона розповіла в інтерв’ю OBOZ.UA.

Скандал "Кварталу 95" із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

Нагадаємо, у програмі “Вечірній квартал” співачка на ім’я Laliko заспівала “Пісню від дружини пса Патрона”, в якій, зокрема, були слова: “Мені щоночі сниться сон, як був Патрон звичайним псом. Хвости собакам нюхав, за птахами біг. Коли натхнення відчував, сусіду ногу ґвалтував і на газоні купку залишити міг”. Музика, яку використали для композиції, – це одна з найвідоміших українських пісень “Соколята”, яку написав та виконував В’ячеслав Хурсенко. Музиканта не стало в 2009 році, всі авторські права на творчий спадок належать його родині.

“Моїй мамі зателефонував товариш тата, – розповідає Марія Хурсенко OBOZ.UA. – Він дивився в новорічну ніч той “Вечірній квартал”. Був дуже обурений. Мама вирішила сама переглянути програму, а потім зателефонувала мені із словами: “Я в шоці”. Я знайшла той виступ, однак не змогла до кінця додивитися музичний номер. А згодом виставила допис у соцмережі”.

Скандал "Кварталу 95" із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

У своєму пості у Facebook донька Хурсенка написала, що їй дуже соромно, що “до такого низького рівня опустили нашу гумористичну культуру”. “Як можна додуматись поєднати таке з історичним твором? Стільки негативних відгуків про це незаконне використання я отримала, що всіх тепер буде цікавити подальше розгортання подій”, – йдеться в дописі Марії Хурсенко.

“Наступного дня я перетелефонувала в агенцію, яка займається нашими авторськими правами, виклала суть справи, – розповідає нам Марія. – Ми з ними співпрацюємо давно – ще мій тато заключав договори. Юристи зараз працюють над цією справою. З “Кварталу” ніхто мені не писав і не телефонував”.

За словами Марії, її майнові права, враховуючи законодавство, “Квартал 95” не порушував. У студії послалися на одну зі статей закону про авторське право. Згідно з документом, використання музичних творів без дозволу правовласників допускається при створенні пародії. “Однак вони не зазначили автора цієї музики”, – акцентує Марія. Донька Хурсенка налаштована відстоювати свої права у суді.

Тим часом Українська агенція з авторських та суміжних прав на своїй сторінці у Facebook написала, що, відповідно до законодавства, використання композиції для створення твору в жанрі пародії можливе із зазначенням імені автора і джерела запозичення. УААСП стверджує, що “Квартал 95” не дотримався цих вимог.

“Спадкоємці автора мають право захищати свої немайнові права, зокрема, протидіяти перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору, а також будь-якому іншому посяганню на твір, що може завдати шкоди честі та репутації автора”, – озвучено в заяві.

Скандал "Кварталу 95" із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

Пісню “Соколята” В’ячеслав Хурсенко написав для свого колеги Василя Зінкевича. Певний час вони гастролювали разом Україною. “Після чергового концерту поверталися потягом додому, і Василь розказав свою життєву історію. Виявилося, що він сам виховував двох синів. Подробиць, чому так сталося, я не знаю”, – каже дочка Хурсенка.

Скандал "Кварталу 95" із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

Коли тата не стало, Марії було 19 років: “Люди його знали одним, а ми з мамою – зовсім іншим. В творчості – він неймовірний лірик, надзвичайний мелодіст. Любив працювати пізно вночі, коли вдома тихо, ми вже спимо. Могло натхнення прийти і вдень, тоді хапав шматок паперу, який попаде під руку, і писав. У житті він був дуже імпульсивним, без півтонів. Міг бути жорстким, мав сильний характер. Коли йому щось не подобалося, міг різко встати і піти. Якщо ви читали коментарі під моїм дописом у Facebook, знайомі тата писали про номер “Кварталу”: “Хурсенко би цього не допустив. Повідривав би їм все”. Так, це схоже на мого батька”.

Музикант загинув у 43 роки після непритомності під час риболовлі під Луцьком. “Тато хворів на цукровий діабет, останній рік приступи частішали, – згадує Марія. – Під час риболовлі стався один із таких. Як відомо, цукровий діабет нерідко супроводжується різними порушеннями у психічній сфері. В такому стані людина може кудись бігти, починаються судоми. Напевно, він втратив розуміння, де перебуває, і пішов у воду… Неподалік від нього був товариш, але він заснув. Тата знайшли сторонні люди”.

В’ячеслав Хурсенко – автор та виконавець відомих пісень “Соколята”, “Я тебе розлюбив”, “Віра, Надія, Любов”, “На острові чекання”, “Сповідь”, “Шалений час”, “Панує ніч”, “До рідного дому”, “Ковток вина” та багатьох інших. Його пісні звучали в тому числі у фільмах режисерки Оксани Байрак “За два кілометри до Нового року” та “Жіноча інтуїція”. “Це було, ще коли тато був живий. У нього з цією режисеркою склалися свого часу товариські відносини”, – пояснює Марія. За її словами, одна з композицій є в репертуарі російської виконавиці Наталі Сенчукової, проте тут теж не можна говорити про якийсь комерційний інтерес. Марія каже, що її батько дружив з чоловіком співачки – лідером гурту “Дюна” Віктором Рибіним.

Вдова Хурсенка Ольга, дочка Марія та внучка Арина мешкають у Луцьку. Марія працює в міській раді, а ще – співає. П’ять років тому брала участь у “Голосі країни”: “До того я не співала професійно, просто брала уроки вокалу для себе. Якось мені зателефонували з “Голосу”, запитали, чи не хочу взяти участь у їхньому талант-шоу. Я попередила, що зовсім не в вокальній формі. Вони мені відповіли, що маю три місяці для ухвалення рішення”.

Скандал "Кварталу 95" із піснею Хурсенка. Дочка відомого музиканта – про шок від виступу, подарунок від Білик і співпрацю тата з Байрак

На сліпі прослуховування вокального шоу співачка прийшла із піснею батька “На острові чекання”. До виконавиці повернули крісла три зіркові тренери – Джамала, Потап та Сергій Бабкін. Марія обрала команду Бабкіна.

“На той час у мене була зовсім маленька дитина, і після кожного етапу я мчала додому, – згадує артистка. – Коли “вилетіла”, дуже здивувала організаторів, що почувалася надзвичайно щасливою, бо для мене було важкувато поєднувати шоу з роллю мами”.

Нині родина підтримує зв’язки з багатьма українськими артистами, які товаришували з В’ячеславом Хурсенком. Зокрема, з Дмитром Гершензоном та Анатолієм Говорадлом із гурту “Світязь”, Петром Чорним. “Ірина Білик на “Голос країни” подарувала мені сукню, в якій я планувала виступати, однак стилістам не сподобався цей образ і його не використали. Двоюрідний брат Ірини Юрій свого часу був концертним директором мого батька. Ірина не образилася через історію із сукнею. Сказала, що, мабуть, вона була просто надто гарна”, – додає Марія.